Gamedile.pl

#

Metro Exodus

PCPS4XO | Producent: 4A Games | Wydawca: Deep Silver
Opis gry
Metro Exodus to zaprojektowana z myślą o komputerach osobistych i konsolach ósmej generacji (Xbox One i PlayStation 4) trzecia odsłona bardzo popularnego cyklu pierwszoosobowych strzelanek. Podobnie, jak dwie poprzednie części (Metro 2033 oraz Metro: Last Light), wyprodukowało ją studio deweloperskie 4A Games. Całość po raz kolejny bazuje na powieściach Dmitrija Głuchowskiego.

Grę po raz pierwszy ogłoszono w czasie targów E3 2017 w Los Angeles, gdzie została zaprezentowana w akcji na konferencji firmy Microsoft.

Fabuła gryHistoria opowiedziana w grze rzuca nas w przyszłość, do post-apokaliptycznego świata, który został zniszczony przez bombę atomową. Ta zmiotła z powierzchni Ziemi przeważającą część ludzkości, pozostawiając po sobie prawdziwe zgliszcza. Grupie osób udało się jednak przetrwać - teraz, gdy sytuacja na powierzchni ustabilizowała się już na tyle, by na niej przebywać, stara się odnaleźć swój nowy dom.

W tych nie do końca kolorowych okolicznościach po raz kolejny przedstawiona nam zostaje postać Artyoma. Pomagamy mu opuścić moskiewskie tunele, zacząć zwiedzać zrujnowany świat i poznawać go na nowo.

Mechanika rozgrywkiPod kątem rozgrywki Metro Exodus stanowi rozwinięcie wszystkiego tego, co zostało zaprezentowane w innych częściach cyklu. Autorzy zaserwowali nam więc dynamiczną pierwszoosobową strzelankę z dużym naciskiem na eksplorację znajdującego się w zgliszczach świata. W przeciwieństwie do poprzednich odsłon serii, tym razem zwiedzamy przede wszystkim powierzchnię Ziemi - nie jesteśmy już zatem zamknięci w klaustrofobicznych tunelach. Choć dalej świat nie jest otwarty, mamy znacznie większą swobodę w jego przemierzaniu i sami możemy wykorzystać otoczenie w taki sposób, by efektywniej radzić sobie z nieprzyjaciółmi. Przeniesienie rozgrywki na powierzchnię dało również autorom szansę na wprowadzenie cyklu dnia i nocy, od którego zależy nie tylko widoczność przeciwników, ale również to, jakie ich rodzaje spotkamy na swojej drodze.

Jeżeli chodzi o samych wrogów, tutaj mamy do czynienia ze sporym zróżnicowaniem - na naszej drodze spotkamy bowiem nie tylko wrogo do nas nastawionych ludzi, ale również i bestie, które uległy mutacji z uwagi na pył atomowy, który utrzymał się już po wybuchu bomby. Jeżeli w danym momencie nie będziemy dysponować żadną z wielu zróżnicowanych broni, do ich eksterminacji zawsze będziemy mogli wykorzystać siłę fizyczną, bądź też samo środowisko - przeciwnika możemy pchnąć w przepaść czy też chociażby przytrzasnąć jego głowę w drzwiach.

Metro Exodus zostało stworzone z myślą o pojedynczym graczu.

Warstwa technicznaOprawa wizualna produkcji bazuje na stworzonym przez samych autorów silniku, który został jeszcze bardziej udoskonalony właśnie pod jej potrzeby. W związku z tym mamy tu do czynienia z bardzo szczegółową i klimatyczną grafiką, która ma za zadanie jak najlepiej oddawać post-apokaliptyczny klimat całości.
Opis gry napisał # Paweł „bold” Ryszka, ostatnia aktualizacja - 12 czerwca 2017.

Klasyfikacja PEGI

PEGI

Tryby rozgrywki

Lokalnie:1 gracz, single player
Sieciowo:brak trybu sieciowego
Najświeższe informacje
 • #

  Metro Exodus na obszernej prezentacji wideo

  13 czerwca 2018
  Choć Metro Exodus, czyli jedna z najbardziej oczekiwanych produkcji przyszłego roku, w czasie tegorocznych targów E3 już zostało zaprezentowane podczas konferencji firmy Microsoft, impreza wciąż trwa, a na niej...
 • #

  Metro Exodus trafi do sprzedaży w lutym - nowy zwiastun zade...

  10 czerwca 2018
  Na konferencji Microsoftu podczas targów E3 pokazana została gra Metro Exodus - kontynuacja popularnej serii ukraińskiego zespołu 4A Games, bazującej na książkach Dmitrija Głuchowskiego. Nowy zwiastun nie tylko...
 • #

  Premiera Metro Exodus została opóźniona

  16 maja 2018
  To już pewne, w Metro Exodus nie zagramy w tym roku. Wbrew początkowym przewidywaniom gra ma się pojawić dopiero w pierwszym kwartale 2019. Poinformowała o tym firma THQ Nordic. Wydawca nie zdecydował się...
Podobne gry
Gra

Metro Exodus

 • Platformy: PCPS4XO
 • Gatunek: Strzelanka» FPS» Gra akcji
 • Producent: 4A Games
 • Wydawca: Deep Silver
 • Tematy Post-apokalipyczna
 • Perspektywa: Pierwszoosobowa (FPP)
 • Prezentacja: 3D

Wydania gry

planowane
# 2018 PCPS4XO

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PC
XO
PS4