Gamedile.pl

Widzieliśmy Randal's Monday

Zobacz polecaną grę
Spotkanie z przedstawicielem Daedalic Entertainment w łódzkim hotelu Grand już za nami, a w jego trakcie dowiedzieliśmy się co nieco na temat planów studia. Czas żebym i ja podzielił się wrażeniami z pokazu, który mieliśmy przyjemność oglądać. Paweł w obszernej relacji zdążył już zaprezentować Silence: The Whispered World 2, ja natomiast chciałbym przybliżyć Wam sylwetkę Randal's Monday, którego Daedalic jest wydawcą. Przygotowaniem tego tytułu zajmuje się hiszpańskie Nexus Game Studios, którego siedziba mieści się w Alicante. Randal's Monday ma być grą skierowaną do graczy, którzy świetnie pamiętają lata 80. i 90., seriale,filmy czy gry sprzed lat oraz absurdy tamtych czasów. Wyłapywanie wszelkich nawiązań będzie gratką samą w sobie.Fabuła w grze koncentrować się będzie wokół tytułowego Randala, który za wzorowego, porządnego obywatela nawet nie stara się uchodzić. Jest cyniczny, ma skłonności do socjopatii i kleptomanii, ale przede wszystkim jest beznadziejnym przyjacielem. Udowadnia to dzień po imprezie zaręczynowej swojego kumpla Matta. Kiedy w swojej kieszeni odnajduje portfel przyszłego pana młodego, a w nim pierścionek, co wtedy postanawia zrobić? Zwrócić zgubę aby przyjaciel przestał się zamartwiać? Oczywiście, że nie! Znacznie łatwiej jest podreperować własny budżet opychając zdobycz przy pierwszej okazji. To jednak wywoła klątwę, w wyniku której Matt popełni samobójstwo, a Randal będzie przeżywał feralny poniedziałek tak długo aż odkryje sposób na naprawienie swojego błędu. Co dzień będzie dowiadywał się o samobójstwie swojego przyjaciela, który za każdym razem będzie odnajdywał kolejne, bardziej wymyśle metody na pozbawienie się życia.

Choć fabuła skierowana jest do nieco starszych odbiorców to zdecydowanie nie brak jej humoru. Dialogi i sytuacje pełne są gagów, pod tym względem gra Nexus Games mocno różni się od nadchodzących produkcji od Daedalic Entartaiment. To nie mroczne The Devil's Men czy wspomniane wcześniej Silence: The Whispered World 2. Randal' Monday to klasyczna, wesoła przygodówka typu point & click. Zdobyte przedmioty nie tylko połączymy w przedziwne kombinacje (kij od szczotki + gumowa kaczuszka?), ale też zachowamy je pomiędzy etapami naszej wędrówki. Czego nie wykorzystamy w jeden poniedziałek, na pewno przyda się w kolejne.Randal's Monday w liczbach to siedem rozdziałów przygody, więcej niż 40 ręcznie rysowanych, ciekawych lokacji i ponad 50 bohaterów, których gracze napotkają na drodze. Pośród nich znajdzie się między innymi porozumiewający się jedynie pomrukami współlokator Mortimer, dziewczyna Matta czy upierdliwy właściciel mieszkania w gatkach wciąż upominający się o czynsz.

Dla Nexus Game Studios będzie to branżowy debiut. Udało się im jednak zajść bardzo daleko, bo przecież wsparcie ze strony Daedalic to duży kredyt zaufania od firmy stojącej za wieloma udanymi przygodówkami. Twórcy chwalą się również pomocą ze strony Jeffa Andersona - gwiazdy znanej m.in. z filmu Sprzedawcy. Aktor nie tylko wspomaga twórców pracując nad skryptem i dialogami, lecz również udziela głosu głównego bohaterowi, bo... "kto mógłby lepiej zagrać socjopatę, kleptomana i kretyna zwanego Randalem, jak nie ktoś to robił to już wcześniej i to przed kamerami". Faktycznie Jeff wypada w tej roli bardzo dobrze. Jego Randal jest przekonującym gnojkiem. Oprócz Andersona głosu postaciom udzielą również aktorzy, których mogliśmy usłyszeć w sadze Deponia, a nawet w angielskiej wersji Wiedźmina.

Pozostaje nam czekać na premierę :) A ta już w przyszłym miesiącu!

Przeczytaj także...