Gamedile.pl

Wirtualna Rzeczywistość - artykuł wprowadzający

Zobacz polecaną grę
Czasy się zmieniają – i to nieustannie. To, co było modne i nowoczesne jeszcze kilkanaście lat temu, dziś jest już utarte i oczywiste. Teraz mamy nowe rzeczy, których możemy oczekiwać z zaciśniętymi zębami – a jedną z nich z pewnością jest Wirtualna Rzeczywistość (po angielsku: Virtual Reality, lub w skrócie VR), coraz śmielej stawiająca swoje kroki w branży gamingowej. Czy jednak ma ona szansę na to, żeby odnieść wielki i spektakularny sukces?

Jak to się zaczęło?Popularność Wirtualnej Rzeczywistości w dzisiejszych czasach tak naprawdę rozpoczęła się od gigantycznego sukcesu urządzenia Oculus Rift na platformie crowdfundingowej Kickstarter. Jeszcze w 2012 roku autorom z firmy Oculus VR udało się uzbierać prawie 2,5 miliona dolarów (z 250 tysięcy oczekiwanych) na realizację swojego marzenia – stworzenia gogli umożliwiających obserwowanie wydarzeń z gry na żywo, z perspektywy pierwszej osoby, jako rzeczywisty uczestnik wydarzeń.

Nie tak długo po finiszu całego projektu, zainteresował się nim Mark Zuckerberg – amerykański programista i przedsiębiorca, autor znanego wszystkim doskonale Facebooka. W wyniku tego zainteresowania twórcy urządzenia zostali kupieni (za kwotę dwóch miliardów dolarów), a całość obrała zupełnie nowy tor rozwoju.

Obecny statusW chwili obecnej mamy znacznie więcej narzędzi o bawienia się w Wirtualną Rzeczywistość, niż Oculus Rift. Choć ten był jednym z pionierów, obecnie swoje produkty oferują również takie koncerny, jak Google czy Sony. Naturalnie rzecz biorąc całość wciąż raczkuje i możemy się spodziewać coraz to nowszych graczy na rynku.

Na co nie możemy liczyć w Wirtualnej Rzeczywistości?Naturalnie rzecz biorąc Wirtualna Rzeczywistość wciąż nie oferuje i zapewne nie będzie oferować wielu rzeczy znanych z konsol oraz pecetów. Nie można liczyć na obecność absolutnie wszystkich gatunków gier, które po prostu nie sprawdziłyby się w tej stylistyce. Wyobrażacie sobie gry kasynowe online rozgrywane z perspektywy pierwszej osoby? Co z grami typowo logicznymi, wymagającymi znacznie szerszej perspektywy? Wyścigi również wydają się co najmniej dziwne. Póki co musimy też sobie zdawać sprawę, że ciężko tutaj również o tryb rozgrywki wieloosobowej – system nie sprawdzi się zatem dla osób, które uwielbiają grać ze znajomymi.

Co przyniesie przyszłość?Przemysł gier się rozwija – co do tego nie ma absolutnie żadnych wątpliwości. Moim zdaniem mimo, że Wirtualna Rzeczywistość coraz natarczywiej puka do jego drzwi, minie bardzo dużo czasu, nim uda mu się zawojować rynek. Tym bardziej, że podobne innowacyjne rozwiązania (weźmy na przykład takie Wii U) nie przyjęły siętak, jak początkowo można było się tego spodziewać. Powiedzmy sobie szczerze, zanim Wirtualna Rzeczywistość stanie się naprawdę sprawna, popularna i bijąca na głowę do tej pory dostępne i sprawdzone konsole minie sporo czasu. Czasu, który zostanie wykorzystany również przez twórców konsol stacjonarnych. Mimo wszystko, największy sukces VR ma już za sobą – odcisnęło swoje piętno w historii gier. Warto przyglądać się, czy ogromny potencjał w nim drzemiący zostanie przez autorów wykorzystany.

Artykuł ten jest pierwszym z serii o wirtualnej rzeczywistości. W kolejnych przybliżymy Wam konkretne propozycje, jeżeli chodzi o VR.

Przeczytaj także...