Gamedile.pl

#
Znana także jako Assassin's Creed: Empire.
Opis gry
Assassin's Creed: Origins to kolejna odsłona jednej z najpopularniejszych serii gier akcji, będącej flagowym cyklem francuskiego studia Ubisoft. Jego przygotowaniem zajęło się wewnętrzne studio firmy, osadzone w Montrealu. Jest to jednocześnie pierwsza jego część, która ukazała się na łamach konsoli Scorpio.

Sam pomysł na grę narodził się w 2014 roku, a zatem niedługo po premierze Assassin's Creed IV: Black Flag. Wtedy to autorzy zaczęli myśleć nad usytuowaniem akcji w Egipcie, a w ich głowach pojawiały się pierwsze koncepty dotyczące rozgrywki. Właściwe prace nad grą rozpoczęły się jednak rok później, tuż przed premierą Unity.

Fabuła gryWarstwa fabularna produkcji przenosi nas do Starożytnego Egiptu, a zatem chronologicznie rozgrywa się najwcześniej, biorąc pod uwagę dotychczas wydane odsłony cyklu. Egipt został tutaj przedstawiony w fazie ptolemejskiej, a zatem bardzo rozbudowanej, z już postawionymi piramidami i drogami. W tej właśnie lokacji poznajemy postać mężczyzny o imieniu Bayek, będącego bardzo odległym przodkiem Altaira (bohatera pierwszej części cyklu). Jest on działającym na rzecz Zakonu niewolnikiem o nieco ciemniejszej karnacji. W większości sami określimy jego losy, podejmując ważne i mające swoje odbicie w linii fabularnej decyzje.

Mechanika rozgrywkiChoć podstawa rozgrywki, która towarzyszy wszystkim odsłonom cyklu została zachowana, autorzy zdecydowali się wprowadzić mnóstwo zmian, które na nowo definiują jej charakter. Przede wszystkim zwiększono tutaj dynamizm - choć bohater może się skradać i zabijać przeciwników ukradkiem, jest stale gotowy do biegu, ucieczki i walki. Może teraz wspinać się na dosłownie każdy element otoczenia (a nie tylko na budynki), co daje jeszcze większe możliwości, jeżeli chodzi o spektakularne zwiedzanie kolejnych lokacji.

Największą nowością w grze można zdecydowanie nazwać system rozwoju i personalizacji głównego bohatera. Śmiało możemy zmieniać jego wygląd, nadając mu nowych (czysto kosmetycznych) cech. Wraz z postępami w rozgrywce możemy udoskonalać umiejętności, jakimi się posługuje, między innymi poprawiając zdolność posługiwania się ukrytym ostrzem. To z kolei nie gwarantuje już natychmiastowego zabicia rywala.

Ważnym elementem zabawy jest walka, w której teraz możemy korzystać z wielu możliwych do znalezienia broni. Pojedynki bazują na odpowiednim wykorzystaniu posiadanych przez nas umiejętności, a sam styl walki jesteśmy w stanie dopasować do swoich potrzeb - właśnie dzięki systemowi rozwoju. Sami zatem określamy, w którą stronę chcemy iść - czy skupimy się na bardziej otwartej walce, czy też skradankowym podejściu do całej rozgrywki i dokładaniu wszelkich starań, by takowej uniknąć.

Warstwa technicznaZ uwagi na osadzenie akcji Assassin's Creed: Origins w zupełnie innym świecie, niż ten znany z do tej pory wydanych części, autorzy musieli zmienić oprawę graficzną i dopasować ją do realiów historycznych - sama stylistyka oraz klimat całości pozostały jednak mniej więcej takie same. Wprowadzono wiele dodatków charakterystycznych dla przebywania na pustyni, w tym miraże. Większą uwagę przyłożono do cyklu dnia i nocy, który wpływa teraz również na postaci niezależne - te śpią, jedzą, pracują i „chodzą na stronę” o określonych porach dnia i nocy. Lekkiemu podrasowaniu uległo również sterowanie w grze, a z całości usunięto mapę. Zastąpiono ją specjalnym systemem nawigacji, który wskazuje, w którym kierunku mamy podążać (niczym w Horizon: Zero Dawn) - ma to na celu zwrócenie większej części naszej uwagi na sam świat gry. Dodatkowo autorzy przebudowali system Sztucznej Inteligencji, dzięki czemu można liczyć na jeszcze bardziej wymagających przeciwników.
Opis gry napisał # Paweł „bold” Ryszka, ostatnia aktualizacja - 10 czerwca 2017.

Klasyfikacja PEGI

PEGI

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
brak trybu sieciowego
Najświeższe informacje
 • #

  Ubisoft potwierdził daty DLC do Assassin's Creed: Origin...

  16 stycznia 2018
  Francuskie studio Ubisoft wyszło naprzeciw plotkom, które pojawiły się na temat DLC do Assassin's Creed: Origins. Okazały się one zresztą prawdziwe. Już 23 stycznia pojawi się The Hidden Ones, a 6 marca The...
 • #

  Znamy szczegóły przepustki sezonowej do Assassin's Creed...

  12 października 2017
  Ubisoft podał zawartość Season Passa do Assassin's Creed: Origins. Najciekawiej prezentują się w nim nowe wątki fabularne pozwalające mocniej zagłębić się w historię Bayeka oraz samego Egiptu. W ramach DLC...
 • #

  Assassin's Creed: Origins otrzyma serię gadżetów

  06 września 2017
  27 października tego roku zadebiutuje najnowsza odsłona serii Assassin's Creed, produkcja zatytułowana Origins. Przeniesie nas tym razem do Egiptu i pozwoli wcielić się w Bayeka. Z tą samą datą na rynku pojawią...

Gry podobne do Assassin's Creed: Origins

Gra

Assassin's Creed: Origins

Wydania gry

już wydane
# 27 października 2017 XO
# 27 października 2017 PCPS4XO
# 27 października 2017 PCPS4XO

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PC
XO
PS4