Gamedile.pl

#

Batman: The Telltale Series

PC360PS3PS4XOiOSANDSwitch
Opis gry
Batman: The Telltale Series to gra przygodowa stworzona przez tytułowe amerykańskie studio i wydana na PC, konsole PS3, PS4, Xbox 360, Xbox One i Nintendo Switch, jak również urządzenia mobilne z systemami Android i iOS. Produkcja wydawana była epizodycznie - doczekała się pięciu odcinków, z których pierwszy debiutował w 2016 roku. Wśród nich były: „Realm of Shadows”, „Children of Arkham”, „New World Order”, „Guardian of Gotham”, i „City of Light”.

Tym razem znane z tworzenia filmowych gier przygodowych studio Telltale Games zdecydowało się sięgnąć po licencję należącą do wydawnictwa DC Comics i na swój sposób pokazać losy jednego z najpopularniejszych superbohaterów, Batmana. By odwzorować komiksowe realia autorzy zdecydowali się sięgnąć po cel-shadingową grafikę inspirowaną dziełami takich rysowników, jak Jim Lee, Greg Capullo czy Neal Adams, przez co zyskała ona także bardzo mroczny charakter.

Fabuła gryHistoria ukazuje Batmana na kilka lat po rozpoczęciu działań jako superbohater, posiada on już cały zestaw swoich słynnych gadżetów, jest również dobrze znany w Gotham City - zarówno policji, jak i przestępcom. Właściwa akcja rozpoczyna się wraz z napadem kryminalistów na ratusz, Batman łatwo rozprawia się z nimi, jednak na miejscu zjawia się również Catwoman, która próbuje wykorzystać swoje złodziejskie zdolności. Bohaterowi udaje się jej przeszkodzić, jednak to pozornie mało znaczące wydarzenie zdające się jedynie codziennym elementem jego pracy wprawia w ruch szereg wydarzeń, w które uwikłane zostają nowe persony.

Główny bohater napotyka na swojej drodze znanych fanom bohaterów: prawnika Harveya Denta, bossa mafii Carmine'a Falcone, policjanta Jamesa Gordona czy reporterkę Vicky Vale. Będzie on musiał lawirować między nimi zarówno jako Mroczny Rycesz, jak i ekscentryczny biznesmen Bruce Wayne.

Mechanika rozgrywkiGra mocno przypomina poprzednie tego typu produkcje ze stajni Telltale Games. Wielkie znaczenie dla rozgrywki mają filmowe sceny, w których uczestniczmy głównie poprzez prowadzenie dialogów. Na wybór większości kwestii mamy ograniczony czas, a w przypadku jego upływu system automatycznie dokonuje przemilczenia sprawy lub wybiera neutralną wypowiedź. Każde nasze zachowanie czy ruch ma jednak wpływ na otaczający nas świat, napotykane postacie oraz samą historię. Produkcje opiera się bowiem na moralnych dylematach, z których konsekwencjami musimy się następnie mierzyć.

W grze nie brakuje elementów zręcznościowych, głównie opartych na systemie QTE, a więc na jak najszybszym wstukiwaniu sekwencji klawiszy ukazanych na ekranie. Choć w Batman: The Telltale Series nie pojawiają się klasyczne zagadki, nowością jest dobieranie do siebie dowodów na miejscach zbrodni. Prawidłowe poradzenie sobie z nimi pozwoli odtworzyć przebieg wydarzeń. W podobny sposób rozwiązano także planowanie walk.

Jest to pierwsza gra studia, w której pojawiła się technologia Crowd Play. Pozwala ona na wspólne branie udziału kilku graczy w grze, zaś wybór decyzji jest przegłosowywany np. za pomocą smartfona. Funkcja ta dostępna jest wyłącznie na PC oraz konsolach stacjonarnych.
Opis gry napisał # Paweł „bold” Ryszka, ostatnia aktualizacja - 11 kwietnia 2018.

Klasyfikacja PEGI

PEGI PEGI

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
brak trybu sieciowego
Wymagania sprzętowe wersji na PC

Minimalna konfiguracja

 • System operacyjny: Windows 7 64Bit Service Pack 1
 • Procesor: Intel Core 2 Duo 2.4GHz
 • Pamięć: 3 GB RAM
 • Karta graficzna: Nvidia GTS 450+ z 1024MB+ VRAM
 • Miejsce na dysku: GB
Podobne gry
Gra

Batman: The Telltale Series

 • Platformy: PC360PS3PS4XOiOSANDSwitch
 • Gatunek: Przygodowa» Point & Click
 • Producenci: Telltale Games
 • Wydawcy: Telltale Games Cenega
 • Tematy Komiksowa
 • Perspektywa: Trzecioosobowa (TPP)
 • Prezentacja: 3D

Wydania gry

już wydane
# 02 sierpnia 2016 PC
# 02 sierpnia 2016 PC360PS3PS4XO
# 13 września 2016 AND
# 16 września 2016 360PS3PS4XO
# 21 września 2016 iOS
# 14 listopada 2017 Switch
# 14 listopada 2017 Switch

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PC
360
XO
PS3
PS4
SWITCH