Bayonetta - gry, minigry, opisy gier, darmowe gry, solucje do gier, poradniki do gier
Zacznij pisać nazwę gry / firmy w dowolnym języku, a podpowiemy Ci resztę!

#

Bayonetta

PC360PS3Wii U
Opis gry
Bayonetta to zaprojektowana przez studio Platinum Games gra akcji, stawiająca na dynamizm oraz walkę. Jej wyreżyserowaniem zajął się Hideki Kamiya, który wcześniej pracował nad takimi tytułami, jak Devil May Cry czy Okami, przy czym widać tu wiele inspiracji tym pierwszym. Pierwotnie całość ukazała się w wersji na konsole PlayStation 3 oraz Xbox 360.

W 2014 roku, czyli prawie pięć lat po swojej oryginalnej premierze, gra doczekała się portu do wersji na konsolę Nintendo Wii U. Jego przygotowaniem zajęło się studio Bee Tribe, a nad całym przeniesieniem czuwał sam Kamiya. Kupujący sequel produkcji gracze byli w stanie otrzymać tę część za darmo. W Europie była ona częścią Edycji Specjalnej Bayonetta 2 i, co ciekawe, zwiększała zalecany przez PEGI wiek do 18 lat (z 16 wymaganych przez samą Bayonettę 2). Port przyspieszył działanie gry do 60 klatek na sekundę i zaoferował nieco nowości, w tym kostiumy dla głównej bohaterki oraz soundtrack w języku angielskim i japońskim.

W kwietniu, ku zdziwieniu społeczności zgromadzonej wokół cyklu, firma SEGA nagle wydała port gry w wersji na PC. Dostępny cyfrowo, zaoferował między innymi wsparcie dla 4K, antyaliasing, filtrowanie anizotropowe, oświetlenie SSAO oraz skalowalne tekstury.

Fabuła gryFabuła opowiedziana w grze przenosi nas pięćset lat w przeszłość, kiedy to nad losami świata czuwają dwie frakcje - Lumen Sasges i Umbran Witches, reprezentujące światłość i ciemno. Razem dbają o to, by historia świata miała przybrała właściwy bieg, korzystając przy tym z artefaktów zwanych Oczyma Świata. Wszystko przebiegało po ich myśli, do momentu, gdy naruszony przez ludzkość grób sprawił, że obie frakcje wszczęły ze sobą wojnę. Choć wiedźmy wyszły z niej zwycięsko, przesądna ludzkość doprowadziła do zagłady każdej z nich.

Pięćset lat później, w trumnie umieszczonej na dnie jeziora ze snu budzi się Bayonetta. Pozbawiona pamięci, nie wie, jak znalazła się w tym miejscu. Gdyby tego było mało, Aniołowie dowiadują się o jej przebudzeniu i chcą za wszelką cenę się jej pozbyć. Wiedźma nie jest jednak bezbronna i wyrusza do walki z siłami niebios, jednocześnie starając się przypomnieć, co działo się w jej przeszłości.

Mechanika rozgrywkiBayonetta jest grą stawiającą przede wszystkim na dużą ilość akcji - w związku z tym stale jesteśmy otaczani przez grupy przeciwników. Akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby, a zatem zza pleców bohaterki. Co ciekawe, jej włosy mogą posłużyć za broń. Dzięki ich możliwościom metamorficznym są w stanie zamienić się w dodatkowe ręce, nogi czy nawet smoka, który napawa rywali strachem. Dodatkowo Bayonetta korzysta z nich do wykonywania podwójnych skoków. W czasie rozgrywki jesteśmy w stanie spowalniać czas (zwane jest to tutaj Witch Timem) - w czasie walki możemy również korzystać z przedmiotów leżących na ziemi, także tych upuszczanych przez przeciwników.

Do bogatej palety broni, z których jest w stanie skorzystać bohaterka należą między innymi cztery najbardziej dla niej charakterystyczne rewolwery, podwójne shotguny oraz Katana. W czasie wykonywania ataków i combosów Bayonetta ładuje specjalny pasek energii - po naładowaniu go jesteśmy w stanie skorzystać z potężnego ataku specjalnego.

Choć większą część zabawy poświęcimy na walkę z mniejszymi przeciwnikami, co jakiś czas przyjdzie nam zmierzyć się z potężnymi bossmi, których pokonanie przysporzy nam znacznie więcej problemów. Gra powstała wyłącznie z myślą o rozgrywce dla pojedynczego gracza.

Warstwa technicznaOprawa graficzna produkcji bazuje na autorskim silniku, jest w pełni trójwymiarowa i bogata w szczegóły. Porty w wersjach na Wii U oraz PC zostały dodatkowo podrasowane i nie tylko wspierają wyższe rozdzielczości ekranu, ale także oferują znacznie wyższą jakość tekstur, a co za tym idzie również i detali. Ścieżka dźwiękowa z gry została wydana aż na pięciu płytach CD, jednak tylko w Japonii. Mieszkańcom Europy i Stanów musiało wystarczyć słuchanie aż 150 składających się na nią utworów w czasie gry.
Opis gry napisał # Paweł „bold” Ryszka, ostatnia aktualizacja - 12 kwietnia 2017.
Xbox 360
Dolby Digitalrankingi • HDTV 720p/1080i/1080p • 3 MB na zapis gry
PlayStation 3
funkcja wibracji DualShock 3funkcje sieciowe • HD 720p/1080i/1080p • 561 KB wymaganego miejsca na dysku

Klasyfikacja PEGI

PEGI PEGI PEGI

Tryby rozgrywki

brak danych
brak danych
Najświeższe informacje
 • #

  Znamy sierpniowe Games with Gold

  26 lipca 2017
  Wyjątkowo ciekawie zapowiada się przewidziana na sierpień oferta Games with Gold przeznaczona dla subskrybentów abonamentu Xbox Live Gold. Standardowo już udostępnione zostaną dwie gry na konsolę Xbox One i tyle...
Wymagania sprzętowe wersji na PC

Minimalna konfiguracja

 • System operacyjny: Microsoft Windows 7 / 8 (8.1) / 10
 • Procesor: Core i3 3220
 • Pamięć: 4 GB RAM
 • Karta graficzna: Radeon HD6950 / GeForce GTX 570 (768MB VRAM)
 • Miejsce na dysku: 20 GB

Zalecana konfiguracja

 • System operacyjny: Microsoft Windows 7 / 8 (8.1) / 10
 • Procesor: Core i5 4460
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: Radeon HD7870 / Geforce GTX 760 (2GB VRAM)
 • Miejsce na dysku: 20 GB

Gry podobne do Bayonetta

Gra

Bayonetta

 • Platformy: PC360PS3Wii U
 • Gatunek: Gra akcji» Hack & slash» TPP
 • Producenci:
 • Wydawcy:

Wydania gry

już wydane
# 24 września 2014 Wii U
11 kwietnia 2017 PC
planowane
# 2009 360PS3