Gamedile.pl

#

Beyond Good & Evil

PCPS2XBXGCN
Opis gry
Beyond Good & Evil jest przygodową grą akcji stworzoną przez Ubisoft. Pracował nad nią również twórca postaci Rayman, Michel Ancel. Pierwotnie gra trafiła na PC, PS2, Xbox oraz Gamecube, a od 2011 dostępna jest również wersja HD, którą nabyć mogą posiadacze konsol PS3 i Xbox 360. Produkcja szybko zyskała status kultowej, profesjonalni recenzenci oraz gracze chwalili przede wszystkim rozbudowaną fabułę oraz stronę audiowizualną. Przez słabą sprzedaż Ubisoft zrezygnował na pewien czas z myśli o kontynuacji.

FabułaHistoria toczy się na pokojowo nastawionej planecie Hillys i koncentruje się na postaci młodej reporterki Jade. Jej życie nagle się zmienia, gdy desperacko musi walczyć o obronę niewielkiej wyspy, na której mieszka wraz ze swoimi podopiecznymi oraz wujkiem Pey'jem. Najeźdźcą okazuje się wroga rasa DomZ, chcąca przejąć kontrolę nad planetą. Atak udaje się odeprzeć, a miejsce zabezpieczają również elitarne siły planety, czyli Oddziały Alpha.

Jade zaczyna jednak wątpić w to, że faktycznie stoją oni na straży mieszkańców. Szczególnie, że tajemnicza organizacja Sieć IRIS faktycznie zarzuca rządowi kooperację z wrogiem. Bohaterka postanawia podjąć w tej sprawie śledztwo.

Silnik gryProdukcję napędza autorski silnik Jade Engine, który został stworzony specjalnie na jej potrzeby.

Mechanika rozgrywkiBeyond Good & Evil to rozbudowany tytuł o bardzo różnorodnym gameplayu i z widokiem z perspektywy trzecioosobowej. Wcielając się w postać Jade mamy możliwość dość swobodnego eksplorowania świata podzielonego na huby. Robimy to zarówno pieszo, jak i pilotując poduszkowiec czy w późniejszym czasie także statek kosmiczny. Rozgrywka opiera się na zręcznościowych elementach (wspinaczka, skakanie), walce (z pomocą kija daï-jo lub wyrzutni dysków), w której bohaterkę zwykle wspiera dodatkowa postać, skradaniu oraz fotografowaniu. W każdym momencie możemy użyć aparatu Jade i wykonać dowolne zdjęcie, warto np. uwieczniać wszystkie rasy występujące na planecie Hillys, bo otrzymujemy za to dodatkowe nagrody.
Opis gry napisał # Krzysiek „Bebop” Kałuziński, ostatnia aktualizacja - 21 lutego 2018.

Klasyfikacja PEGI

PEGI PEGI

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
brak trybu sieciowego
Wymagania sprzętowe wersji na PC

Minimalna konfiguracja

 • System operacyjny: Windows XP/Vista/10
 • Procesor: 1 GHz Processor
 • Pamięć: 256MB RAM
 • Karta graficzna: 3D kompatybilna z DirectX9
Podobne gry
Gra

Beyond Good & Evil

 • Platformy: PCPS2XBXGCN
 • Gatunek: Przygodowa gra akcji» Przygodowa» Skradanka» Zręcznościowa
 • Producenci: Ubisoft Entertainment
 • Wydawcy: Ubisoft Entertainment Cenega
 • Tematy Humorystyczna, Sandbox, Science fiction
 • Perspektywa: Trzecioosobowa (TPP)
 • Prezentacja: 3D

Wydania gry

już wydane
# 11 listopada 2003 PS2
# 02 grudnia 2003 XBX
# 03 grudnia 2003 PC
# 11 grudnia 2003 GCN
# 03 lutego 2004 PC

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PC
PS2
XBX
GCN