Gamedile.pl

#

FIFA 16

PC360PS3PS4XO
Opis gry
FIFA 16 jest kolejną, 23. z kolei odsłoną jednej z najpopularniejszych serii gier sportowych traktujących o piłce nożnej. Po raz kolejny jej przygotowaniem zajął się kanadyjski oddział studia Electronic Arts, odpowiedzialny również za wiele innych flagowych serii sportowych wspomnianej korporacji. Tradycyjnie dla całej serii, odsłona ta pojawiła się jednocześnie na większości dostępnych w chwili wydania platform sprzętowych.

Co warto wspomnieć, twórcy postanowili zrezygnować z wsparcia dla konsoli firmy Nintendo. Wprowadzili za to wersję dostosowaną do potrzeb platform mobilnych.

Mechanika rozgrywki i zmianyGłówny korzeń rozgrywki pozostał niezmieniony - mamy tu więc do czynienia ze stawiającym na realizm symulatorem piłki nożnej, w którym kierujemy albo całym zespołem piłkarskim, albo też pojedynczym grającym w nim zawodnikiem. Możemy przy tym wybrać karierę managera, bądź też właśnie piłkarza, przeprowadzając go przez całą jego karierę. Jedną z największych zmian w grze jest wprowadzenie narodowych reprezentacji kobiecej piłki nożnej, którymi jednak możemy grać jedynie w spotkaniach towarzyskich.

Kolejną ważną rzeczą udoskonaloną wraz z tą odsłoną gry jest tryb Ultimate Team, który swoją strukturą przypomina karciankę. W czasie zabawy, podczas grania w piłkę zarabiamy monety, które później mogą być wykorzystywane na specjalne pakiety kart. Te z kolei nie tylko przedstawiają sylwetki piłkarzy, ale też pozwalają nam między innymi na przedłużanie ich kontraktów. Karty dzielą się na trzy poziomy (kolejno brązowy, srebrny i złoty) i można je nabyć również za prawdziwe pieniądze. Nowością tutaj jest możliwość wylosowania pakietu kart startowych, dająca możliwość pozyskania wartościowych kart niemal natychmiast po rozpoczęciu rozgrywki. Ma to pomóc użytkownikom nieposiadającym dużej ilości czasu na rozwój swojej drużyny odnaleźć się w trybie zabawy wieloosobowej.

Głównym trybem rozgrywki pozostała jednak kariera, która również doczekała się kilku nowości. Jedną z nich jest możliwość przeprowadzenia przedsezonowego treningu - ten pozwoli na zwiększenie umiejętności nie tylko naszych piłkarzy, ale i nas samych. Usprawnienia dosięgnęły również innych sfer gry, jak między innymi Sztucznej Inteligencji czy systemu dryblingu. Podania przecinające zostały przebudowane w taki sposób, by przyjmujący je piłkarz zachowywał się bardziej realistycznie i ustawiał się do nich w taki sposób, by zwiększyła się szansa na poprawne przyjęcie.

Warstwa technicznaFIFA 16 w wersji na konsole ósmej generacji oraz komputery osobiste korzysta z silnika Ignite, gwarantującego bardzo szczegółową oprawę graficzną. Ze względu na możliwości techniczne konsol PlayStation 3 i Xbox 360, wydane na nie edycje nie wspierają owego silnika, w związku z czym nieco odstają od tych pozostałych. Sama oprawa nie gwarantuje olbrzymiego skoku jakościowego, jeżeli porównywać ją z tą oferowaną przez poprzednią część cyklu. Zmian należy więc się dopatrywać bardziej w gameplayu, niż w warstwie technicznej.

Jak zawsze na okładce gry pojawia się postać główna i piłkarz charakterystyczny dla regionu, w którym została wydana gra. Piłkarzem wiodącym w tej części cyklu jest Lionel Messi, a na polskiej okładce towarzyszy mu Arkadiusz Milik.
Opis gry napisał # Paweł „bold” Ryszka, ostatnia aktualizacja - 05 kwietnia 2017.

Klasyfikacja PEGI

PEGI PEGI

Tryby rozgrywki

1-4 graczy, rywalizacja, single player, wspólny ekran
2-22 graczy, rywalizacja, multiplayer
Gra

FIFA 16

Wydania gry

już wydane
# 22 września 2015 PC360PS3PS4XO
# 24 września 2015 PC360PS3PS4XO

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PC
XO
PS4
360
PS3