Gamedile.pl

#

Golden Sun

GBAWii U
Opis gry
Golden Sun to pierwsza odsłona serii gier jRPG, na którą składają się również Golden Sun: The Lost Age oraz Golden Sun: Dark Dawn. Ten dwuwymiarowy tytuł jest dziełem japońskiego studia Camelot Software Planning i przez Nintendo został wydany w roku 2001 na Game Boy Advance. Z kolei od 2014 jest dostępny na Wii U w ramach tzw. Virtual Console. Produkcja okazała się dużym sukcesem komercyjnym (ponad milion sprzedanych egzemplarzy w USA i Japonii) i została bardzo dobrze przyjęta przez recenzentów.

Nie bez znaczenia było zaangażowanie w tworzenie Golden Sun dwóch braci Takahashich: scenarzysty Hiroyukiego oraz reżysera Shugo, którzy pracowali wcześniej nad Shining Force III. Podobnie jak w tamtej grze, w tej również chcieli oni ukazać akcję z dwóch perspektyw - bohaterów pozytywnych i negatywnych. Ostatecznie jednak w Golden Sun pojawiły się wyłącznie pozytywne postacie jako grywalne, choć z pomysłu nie zrezygnowano. Losy antagonistów mogliśmy poznać w kontynuacji The Lost Age.

Muzykę skomponował Motoi Sakuraba, który pracował wcześniej między innymi nad seriami Star Ocean czy Tales of.

Fabuła gryAkcja rozgrywa się w fantastycznym świecie Weyard, który składa się z dwóch kontynentów (Angara i Gondowan) otoczonych oceanami. W historii lądu ogromną rolę odgrywała dawniej alchemia, dzięki której powstała wielka cywilizacja. Była jednak także przyczyną konfliktu, który zakończył się dopiero po jej zamknięciu i ukryciu kluczy (Elemental Stars) do niej na górze Aleph. Dwójka utalentowanych magów Saturos i Menardi próbuje jednak przywrócić alchemię światu, choć pierwsza próba szturmu kończy się porażką.

Trzy lata później trójka nastolatków (protagonista Isaac oraz jego przyjaciele Garet i Jenna) udaje się wraz ze swoim nauczycielem Kraden badać górę Aleph. Zbiega się to akurat z kolejną próbą zaatakowania jej przez antagonistów. Isaac zostaje zmuszony do wydania im trzech gwiazd żywiołów - nim jednak udaje im się uzyskać czwartą, dochodzi do erupcji wulkanu. Saturos i Menardi salwują się ucieczką porywając jednak przy tym Jennę i Kradena. Isaacowi i Garetowi ukazuje się za to obrońca góry, który zleca im niedopuszczenie do przywrócenia alchemii, co wiązałoby się z nastaniem nowych, niestabilnych czasów.

Mechanika rozgrywkiGolden Sun jest klasycznym przykładem gry role-play, na którą składa się eksploracja dużego, otwartego świata, prowadzenie konwersacji oraz uczestniczenie w walkach. Nasza drużyna składać się może maksymalnie z czterech postaci, wraz z którymi odwiedzamy miasta oraz przemierzamy jaskinie czy lochy. Częstym elementem produkcji są losowe spotkania z wrogami, które przenoszą nas na odrębną arenę. Podczas starć korzystamy z różnego rodzaju broni, jak również czterech żywiołów tutaj nazwanych Venus (ziemia), Mars (ogień), Jupiter (wiatr i elektryczność) oraz Mercury (woda). Wygrana wiąże się z kolei z uzyskiwaniem punktów doświadczenia i osiąganiem kolejnych poziomów.

Gra posiada tryb Single Player, ale dopuszcza też zabawę dwóch graczy po połączeniu konsoli przez Game Link Cable.
Opis gry napisał # Krzysiek „Bebop” Kałuziński, ostatnia aktualizacja - 19 września 2017.

Klasyfikacja PEGI

PEGI PEGI

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
1-2 graczy, multiplayer

Gry podobne do Golden Sun

Gra

Golden Sun

  • Platformy: GBAWii U
  • Gatunek:
  • Producenci:
  • Wydawcy: Nintendo
  • Tematy Fantasy

Wydania gry

już wydane
# 17 kwietnia 2014 Wii U
planowane
# 2001 GBA
# 2001 GBA

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
GBA
WiiU