Gamedile.pl

#

Ico

PS2
Opis gry
Ico to gra przygodowa, która wydana została wyłącznie na konsoli Playstation 2 w roku 2001. Za jej stworzenie odpowiadają producenci z SIE Japan Studio i Team Ico, wydaniem z kolei zajęła się firma Sony. Pierwsze prace nad tytułem rozpoczęły się jeszcze w 1997 - ówczesna technologia nie pozwalała jednak na pełne odwzorowanie pomysłów autorów, dlatego zdecydowali się oni na przeniesienie produkcji na nowszą generację. Obecnie Ico ma status gry kultowej, podobnie jak kolejna gra studia, czyli Shadow of the Colossus. Obie doczekały się wspólnego wydania w wersji HD na PS3.

Fabuła gryGłównym bohaterem jest dwunastoletni Ico, który żyje w świecie fantasy. Jego los wydaje się jednak przesądzony, gdyż urodził się z rogami, które z wiekiem wciąż rosły. Inni mieszkańcy wioski uznali to za zły omen - postanowili go zatem poświęcić w celu powstrzymania złych duchów przed atakowaniem ich domów. W ten sposób chłopak trafia do antycznego zamku, jednak w wyniku szczęśliwego splotu wydarzeń udaje mu się uwolnić ze swojej celi. Wkrótce potem spotyka księżniczkę Yordę, która również jest więziona przez złą królową. Dziewczyna ma posłużyć do przedłużenia życia władczyni. Dwójka bohaterów opiera się jednak swojemu losowi i podejmuje próbę ucieczki z zamku.

Mechanika rozgrywkiIco to trzeciosobowa gra przygodowa, w której gameplay zbudowany został wokół eksploracji, rozwiązywania zagadek środowiskowych oraz walki. Podczas zabawy sterujemy wyłącznie chłopcem, Yorda przez cały czas pozostaje raczej bierną bohaterką. To jako Ico zwiedzamy zamek, prowadzimy za rękę lub przywołujemy towarzyszkę do siebie, a także zajmujemy się przesuwaniem bloków, używaniem dźwigni czy manipulacją platformami. Ważnym zadaniem jest również chronienie księżniczki przed cieniami pozostającymi na usługach złej królowej. Nie próbują one zabić Ico, ale za wszelką cenę blokują mu dostęp do Yordy, podczas gdy kilku z nich porywa ją i ciągnie do portalu. Gra zakończy się, jeśli nie uda nam się jej uratować na czas.

CiekawostkiPostacie w grze posługują się fikcyjnym dialektem, jednak w niektórych wersjach gry można było zmienić kwestie wypowiadane przez Yordę na angielski, a nawet drugi gracz mógł przejąć nad nią kontrolę. Były to smaczki, które dało się odblokować po przejściu gry.
Opis gry napisał # Krzysiek „Bebop” Kałuziński, ostatnia aktualizacja - 23 lutego 2018.

Klasyfikacja PEGI

PEGI PEGI

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
brak trybu sieciowego
Podobne gry
Gra

Ico

Wydania gry

już wydane
# 25 września 2001 PS2
# 22 marca 2002 PS2

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PS2