Gamedile.pl

#

LEGO Harry Potter Lata 1-4

PCPSPNDS360PS3WiiiOS
Znana także jako LEGO Harry Potter: Years 1-4.
Opis gry
LEGO Harry Potter Lata 1-4 to kolejna odsłona niezwykle popularnej serii gier platformowych bazującej na duńskiej marce klocków LEGO. Tym razem autorzy ze studia Traveller's Tales postanowili sięgnąć po książki autorstwa J. K. Rowling o młodym czarodzieju Harrym Potterze - to właśnie w tym uniwersum obraca się gra.

Produkcja bazuje na czerech pierwszych powieściach cyklu (i filmach na ich podstawie), a zatem na „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, „Harry Potter i Komnata Tajemnic”, „Harry Potter i Więzień Azkabanu” oraz „Harry Potter i Czara Ognia”.

Fabuła gryWarstwa fabularna produkcji ściśle nawiązuje do wspomnianych powyżej książek, przedstawiając nam losy tytułowego Harry'ego Pottera, „chłopca, który przeżył”. Razem ze swoimi przyjaciółmi uczy się w Szkole Magii i Czarodziejstwa o nazwie Hogwart, a często boryka się z różnej maści problemami. Największym z nich jest jego odwieczny przeciwnik, lord Voldemort, lub „Ten, Którego Imienia Nie Wolno Wymawiać”.

Mechanika rozgrywkiPod względem mechaniki rozgrywki LEGO Harry Potter Lata 1-4 w dużym stopniu przypomina każdą inną odsłonę cyklu LEGO. Oznacza to, że większość zabawy spędzamy tu na przemierzaniu zbudowanego z klocków świata, rozwiązywaniu różnego rodzaju zagadek zręcznościowych oraz walce z przeciwnikami. Świat gry został podzielony na cztery krainy, z których każda odpowiada kolejnej powieści brytyjskiej pisarki i na każdą z których składa się sześć poziomów. Każdy z nich jest dostępny ze swoistego „centrum dowodzenia”, którym są Hogwart i Ulica Pokątna. To tam rozpoczynamy zabawę i stamtąd wybieramy, który level w danym momencie chcemy zwiedzić.

Jednym z elementów, które najbardziej odróżniają produkcję od innych z serii jest system zaklęć. Wraz z postępami w rozgrywce kierowany przez nas bohater poznaje nowe czary, w palecie których znalazło się miejsce na śmiertelne Avada Kedavra, rozświetlające Lumos czy manipulacyjne Crucio. Podobnie, jak w większości gier z cyklu, i tutaj można kolekcjonować mnóstwo tak zwanych „znajdziek” - zebranie określonej ich ilości pozwoli na odblokowanie jednej z przeszło stu ukrytych postaci. Może także zagwarantować dostęp do niedostępnych w inny sposób poziomów.

Podobnie, jak w większości gier z serii, możemy tutaj grać zarówno w pojedynkę, jak i w kooperacji z innym graczem, na podzielonym ekranie.

Warstwa technicznaJeżeli chodzi o oprawę audiowizualną, w znacznym stopniu przypomina ona to, co prezentowały sobą poprzednie odsłony cyklu. Oznacza to, że mamy tu do czynienia z grą przyjazną dla dzieci, kolorową i obfitującą w specyficzny humor, zarówno jeżeli chodzi o postacie, jak i same sytuacje przedstawiane na ekranie. Choć gra zawiera w sobie przemoc, została ona przedstawiona w taki sposób, by bardziej bawiła, niż w jakikolwiek sposób przerażała.

Wersja na Nintendo 3DSOprócz „większych” platform sprzętowych, LEGO Harry Potter Lata 1-4 trafiło także na mniejszą konsolkę Nintendo DS. W tej wersji zostało jednak okrojone - choć sam schemat rozgrywki pozostał dokładnie taki sam, autorzy pozbyli się tutaj wsparcia dla trybu kooperacyjnego. Połączyli również centrum dowodzenia w jedno, przenosząc je do Dormitorium Gryffindoru.
Opis gry napisał # Paweł „bold” Ryszka, ostatnia aktualizacja - 06 maja 2017.

Klasyfikacja PEGI

PEGI PEGI PEGI

Tryby rozgrywki

1-2 graczy, kooperacja, single player
brak trybu sieciowego
Gra

LEGO Harry Potter: Years 1-4

  • Platformy: PCPSPNDS360PS3WiiiOS
  • Inne nazwy: Polska LEGO Harry Potter Lata 1-4# LEGO Harry Potter: Die Jahre 1-4 # LEGO Harry Potter: Anni 1-4 # LEGO Harry Potter: Années 1 à 4 # Lego Harry Potter: Años 1-4 # LEGO Harry Potter: Jaren 1-4
  • Gatunek: Zręcznościowa» Platformówka
  • Producenci: Traveller's Tales (główny)TT Fusion
  • Wydawcy: Warner Bros. Interactive Entertainment Cenega
  • Tematy Humorystyczna
  • Perspektywa: Trzecioosobowa (TPP)
  • Prezentacja: 3D

Wydania gry

już wydane
# 25 czerwca 2010 PCNDS360PS3Wii
# 25 czerwca 2010 PCPSPNDS360PS3Wii
# 20 sierpnia 2010 PSP
# 19 listopada 2010 iOS