Gamedile.pl

#
Opis gry

Informacje ogólneLittle Nightmares to stworzona przez szwedzkie Tarsier Studios innowacyjna gra platformowa, w której zmierzymy się z koszmarami z naszego dzieciństwa (stąd też tytuł całości). Zaczęła powstawać już w 2014 roku na bazie dofinansowania, jakie dostała wyżej wspomniana firma w ramach programu Nordic Game Program zajmującego się wspomaganiem młodych ambitnych deweloperów. Szwedzi otrzymali na nią około 65 tysięcy euro, podążając tym samym za twórcami znanego Limbo. Sam tytuł jednak w wielu aspektach przypomina wspomniane dzieło. Po raz pierwszy całość została zaprezentowania publicznie w sierpniu 2016 roku, z okazji kolonijskiego Gamescomu. Początkowo całość nosiła tytuł Hunger, jednak z niewiadomych przyczyn autorzy postanowili to zmienić (zapewne ze względu na adekwatność nazwy do tego, co prezentuje gra).

Little Nightmares czerpie całe mnóstwo konceptów i inspiracji z LittleBigPlanet Vita, za którego powstanie również odpowiada Tarsier Studios.

Fabuła gryWarstwa fabularna gry przybliża nam postać sympatycznej dziewczynki o imieniu Six i obraca się wokół tajemniczego istnienia zwanego The Maw. Co roku zmienia ono swoje miejsce pobytu, osiedlając się w wybranej lokacji i stając się przerażającym labiryntem, który żywi się strachem swoich gości - czeka na nich już od czasu „zakotwiczenia”. Krążą plotki, że nikomu do tej pory nie udało się wyjść cało z tego właśnie labiryntu.

Wspomniana wcześniej Six, ubrana w swój charakterystyczny żółty płaszcz przeciwdeszczowy podejmie próbę wyjścia cało z opresji, w jakiej się znalazła.

Rozgrywka w grzeMechanika Little Nightmares nie odbiega za bardzo od założeń każdej z platformówek - przemierzamy wykonane w 2.5D lokacje, starając się radzić z pojawiającymi się na naszej drodze przeciwnikami i rozwiązywać stawiane przed nami zagadki. To tych drugich jest tutaj w tej produkcji więcej. Kierując małą dziewczynką mamy dość ograniczone umiejętności, co czyni całość jeszcze trudniejszą. Zwłaszcza, że przychodzi nam radzić sobie z potworami z jej (a może i naszego?) dzieciństwa.


Warstwa audiowizualnaBardzo istotną rolę w Little Nightmares gra jej oprawa wizualna. Jak już zostało powiedziane wcześniej, została wykonana w 2.5D, umiejscawiającym trójwymiarowe postaci na dwuwymiarowych tłach. Wszystko tutaj zostało wykonane z należytą pieczołowitością - autorzy postarali się połączyć oprawę rodem z kreskówki z niezwykle mrocznym klimatem. Osiągnęli to między innymi przez technikę karykatury - postaci wyglądają przerażająco, a lokacje, w których większość elementów jest większa od naszej bohaterki, przyprawiają o ciarki. Nastrój horroru jest dodatkowo budowany przez odpowiednią grę światłem - jedynym źródłem tego prawdziwego światła jest zapalniczka, w której posiadaniu jest główna bohaterka. Atmosferę tworzy również ścieżka dźwiękowa, której intensywność dopasowuje się do sytuacji panującej na ekranie.

Gra powstała z myślą o dystrybucji cyfrowej. Choć początkowo w planach było wydanie jej wyłącznie na konsolę PlayStation 4, wraz z czasem autorzy pokusili się również o zaadoptowanie jej do potrzeb innych platform (PC i Xboksa One).
Opis gry napisał # Paweł „bold” Ryszka, ostatnia aktualizacja - 18 sierpnia 2016.

Klasyfikacja PEGI

PEGI PEGI PEGI

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
brak trybu sieciowego
Najświeższe informacje
 • #

  Dzisiaj polska premiera Little Nightmares

  28 kwietnia 2017
  Od dzisiaj można już nabyć grę Little Nightmares. Oryginalna platformówka ze stajni Tarsier Studios zadebiutowała dzisiaj na komputerach osobistych oraz konsolach ósmej generacji. Jej powstanie zainspirowały...
 • #

  Ujawniono datę premiery gry Little Nightmares

  19 stycznia 2017
  Little Nightmares, platformowa gra od Tarsier Studios, zadebiutuje na PC, PS4 oraz Xbox One 28 kwietnia tego roku. Wydające tytuł Bandai Namco stara się zachęcić graczy do zamówień pre-orderów atrakcyjnymi...
Gra

Little Nightmares

Wydania gry

już wydane
# 28 kwietnia 2017 PCPS4XO