Planescape: Torment - gry, minigry, opisy gier, darmowe gry, solucje do gier, poradniki do gier
Zacznij pisać nazwę gry / firmy w dowolnym języku, a podpowiemy Ci resztę!

 • Karta gry
 • Wydania
 • Recenzja
 • Poradnik
 • Kody do gry
 • Wideo
 • Galeria zdjęć
 • Pliki
 • DLC
 • Forum
 • Bohaterowie
 • Wiadomości
Opis gry
Plancescape: Torment jest grą RPG stworzoną przez studio Black Isle i wydaną po raz pierwszy w roku 1999 wyłącznie na PC. Produkcja wykorzystuje zasady zawarte w drugiej edycji Advanced Dungeons and Dragons oraz uniwersum Planescape, w Polsce znanym pod nazwą Wieloświat. Z uwagi na dopracowaną fabułę, dialogi oraz występujących w grze bohaterów, tytuł zyskał miano kultowego i wymieniany jest wśród najlepszych gier z gatunku role-play.

W Polsce gra została wydana z dubbingiem, a wśród zatrudnionych aktorów znaleźli się m.in. Sylwester Maciejewski, Emilian Kamiński, Adrianna Biedrzyńska, Gabriela Kownacka czy Wiktor Zborowski. Od roku 2017 dostępna jest również w wersji Planescape: Torment Enhanced Edition stworzonej przez studio Beamdog i posiadającej szereg ulepszeń oraz dodatkowe wątki.

Także w roku 2017 zadebiutował na rynku nieformalny spadkobierca dziedzictwa gry, mianowicie Torment: Tides of Numenera. Oparty został na podobnych założeniach, choć z przyczyn prawnych nie wykorzystał settingu Planescape.

Fabuła gryAkcja toczy się w Wieloświecie, uniwersum podzielonym na tzw. plany lub sfery, które są w rzeczywistości całkowicie odmiennymi od siebie miejscami zamieszkanymi przez inne rasy o własnej kulturze, artefaktach i magii. Głównym centrum naszych działań jest Sigil, znane też jako Iglica Sfer. To w zarządzanym przez Panią Bólu znajduje się szereg prowadzących do różnych lokacji portali, tutaj też w Kostnicy budzimy się jako Bezimienny.

Jesteśmy bohaterem, który nie pamięta nic ze swojej przeszłości - z pewnością jednak jesteśmy nieśmiertelni. Odradzamy się po każdym zgonie, a nasze poprzednie wcielenia wpłynęły już na życia wielu istnień. Naszym zadaniem jest zbadanie naszej historii i poznanie swojego miejsca w świecie.

Silnik gryPozycja korzysta ze zmodyfikowanej wersji Infinity Engine, który wcześniej został wykorzystany przez BioWare w Baldur's Gate.

Mechanika rozgrywkiPlanescape: Torment jest produkcją RPG, która bardzo duży nacisk kładzie właśnie na odgrywanie roli postaci, walki zrzucając na dalszy plan i często czyniąc opcjonalnymi. Choć postać głównego bohatera jest nam narzucona, mamy możliwość rozdysponowania na początku punktów do jego współczynników oraz w późniejszym czasie ich ulepszania, przy każdym zdobytym poziomie. W naszej podróży mogą nam towarzyszyć niecodzienne, wyraziste postacie, które trudno zapomnieć. Jest wśród nich latająca czaszka Morte, zaklęta zbroja Vhailor, sukkub Nie Sława czy nieustannie płonący czarodziej Ignus. W grze występuje niewiele rodzajów broni, jednak ten aspekt twórcy zastąpili między innymi ciekawym wykorzystaniem tatuaży. W Planescape: Torment nabyć może takie, dzięki którym zyskujemy specjalne zdolności.

Ciekawostki • Początkowo gra miała nosić nazwę Last Rites.
 • Jeden z projektantów gry, weteran branży Chris Avellone przyznał, że głównymi inspiracjami podczas tworzenia gry były powieści Kroniki Amberu, komiksy Archie Comics czy setting Shadowrun.
 • Ścieżkę dźwiękową przygotowali Mark Morgan i Richard Band.
 • Planescape: Torment doczekał się dwóch adaptacji książkowych. Pierwsza została napisana przez Ray oraz Valerie Vallese i wydana przez Wizard of the Coast w 1999 roku. Była jednak krytykowana za odejście od oryginalnej historii oraz nadanie bohaterowi już na początku imienia. Różnice wynikają jednak z tego, że książka została ukończona przed oryginalnym scenariuszem Chrisa Avellone'a oraz Colina McComba. Na tym z kolei bazuje kolejna powieść, tym razem zredagowana przez Rhyssa Hessa.
Opis gry napisał # Krzysiek „Bebop” Kałuziński, ostatnia aktualizacja - 29 grudnia 2017.

Klasyfikacja PEGI

PEGI PEGI

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
brak trybu sieciowego

Gry podobne do Planescape: Torment

Gra

Planescape: Torment

Wydania gry

już wydane
# 10 grudnia 1999 PC
# 31 maja 2000 PC

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PC