Co warto wiedzieć i robić przed rozpoczęciem gry? | Solucja do gry Pokemon Scarlet - gry, minigry, opisy gier, darmowe gry, solucje do gier, poradniki do gier
Zacznij pisać nazwę gry / firmy w dowolnym języku, a podpowiemy Ci resztę!


Co warto wiedzieć i robić przed rozpoczęciem gry?

Pokemon Scarlet to gra, która nawiązuje do wcześniejszych odsłon serii, jednak jednocześnie jest zupełnie inna. Wszystko przez to, że jest pierwszą w głównej serii, w której akcja toczy się w otwartym świecie. Mimo wszystko to wciąż produkcja przepełniona sekretami, które postaramy się jak najdokładniej opisać w naszym poradniku. Kilka rzeczy, które są istotne przedstawimy już teraz, gdyż - naszym zdaniem - warto wiedzieć na ich temat jeszcze zanim zacznie się grę.

1. Uczmy się w szkole
Uczenie się w szkole to najprostszy w grze sposób na otrzymywanie nagród w postaci przydatnych EXP Candy. Otrzymujemy je za każdy ukończony semestr i rok danego przedmiotu. Pamiętajmy, że dostęp do niektórych otrzymujemy dopiero po przejściu odpowiednio dalej w fabule. Uczenie się jest oczywiście możliwe w mieście Mesagoza, w tutejszej akademii.

2. Łapmy wszystkie Pokemony i odbierajmy za to bonusy
Podobnie jak w każdej grze Pokemon, tak i tutaj głównym naszym zadaniem jest zbieranie Pokemonów. Tym razem jednak nam się to opłaci. W naszym Pokedexie bowiem możemy nie tylko śledzić postępy w kompletowaniu stworków, ale też patrzeć, ilu z nich potrzebujemy, by otrzymać prezent. Im więcej unikalnych Pokemonów złapiemy, tym lepsze będą owe prezenty. Aby dostać się do menu nagród, przejdźmy do mapy wciskając przycisk Y. Następnie przejdźmy do Pokedexu, korzystając z przycisku X i znów go wciśnijmy, bo przejść do nagród.

3. Zawsze sprawdzajmy poziom dzikich Pokemonów
Świat gry jest otwarty, co oznacza, że możemy go przemierzać w absolutnie dowolny sposób. To oznacza, że łatwo możemy zabłądzić i trafić do lokacji z Pokemonami zbyt silnymi dla nas. Jako że gra nie prowadzi nas nawet trochę za rękę, możemy napotkać Pokemony na poziome 40 ze swoimi znajdującymi się na poziomie... 20. Aby zobaczyć poziom Pokemona bez walczenia z nim, przytrzymajmy przycisk ZR (prawy trigger) i nakierujmy na niego ekran, aż ten się pojawi. Pamiętajmy, że dzikie Pokemony odzwierciedlają też poziom stworków, jakimi dysponują trenerzy w danej okolicy.

4. Walczmy z każdym napotkanym trenerem
Pokonywanie trenerów jest najlepszym sposobem na to, by zdobywać doświadczenie i utrzymywać swój zespół na odpowiednim poziomie. To jednak również szansa na pieniądze, ale też dodatkowe nagrody. Przy niektórych centrach Pokemon stoją bowiem panowie w garniturach, którzy za pokonanych trenerów dadzą nam TM-y.

Trenerzy, którzy chcą zawalczyć w tej grze, posiadają nad sobą specjalny dymek i zaczepiają nas, gdy tylko zbliżymy się do nich. Ich Poke Balle będą też połyskiwać od czasu do czasu. Nasz poradnik skupia się na tym, by nie przegapić żadnego trenera. Polecamy podążać za wskazaną przez nas ścieżką, choć oczywiście nie jest to absolutnie konieczne.

5. Wyślijmy Pokemona poza nasz plecak
Pokemon Scarlet i Pokemon Violet oferują możliwość wysłania Pokemona poza Poke Ball, by ten podążał za nami. Wystarczy, że wciśniemy przycisk ZR w czasie przemierzania gry. Wciskając R z wypuszczonym Pokemonem, wyślemy go w dane miejsce. Co ciekawe, Pokemon automatycznie będzie toczył walki. Jeśli jego typ będzie miał przewagę nad typem przeciwnika, nie przyjmie obrażeń. Jeśli zaś oponent będzie stanowczo zbyt silny, wycofa się z walki, jednak będzie wymagał uleczenia. Z szybkich walk możemy pozyskać doświadczenie i przedmioty niezbędne do craftingu. To szalenie przydatne. Zwłaszcza że Pokemony mogą też podnosić za nas przedmioty znajdujące się w Poke Ballach. Również automatyznie.

6. Nie próbujmy wejść do każdego budynku
Choć mogliśmy być do tego przyzwyczajeni grając w inne części gry, w Pokemon Scarlet i Pokemon Violet nie możemy wchodzić do budynków. Żaden z nich nie jest otwarty. Czasem zdarza się jednak, że budynek ma wycieraczkę przed sobą - to zazwyczaj sklep lub punkt usługowy, w którym możemy zrobić zakupy. Tak naprawdę zatem miasta nie są tu najciekawszymi miejscami do eksploracji, a najwięcej dzieje się poza nimi. Nie traćmy czasu na zwiedzanie ich. Sami próbowaliśmy wejść do każdego napotkanego budynku. Uwierzcie nam - nie da się tego zrobić.

7. Wykorzystajmy naszego Pokemona-wierzchowca
Nie we wszystkie miejsca w świecie Paldea dostaniemy się pieszo - istnieją góry, na które się nie wespniemy. Pamiętajmy jednak, że... nasz wierzchowiec często zdoła to zrobić. W Pokemon Scarlet szybko zdobędziemy Koraidona, a w Pokemon Violet - Miraidona. Nie tylko pozwolą nam one szybko się poruszać, ale też wskakiwać na góry. Oczywiście pamiętajmy, że nie wszystkie miejsca są osiągalne od razu, a w niektóre nasz Pokemon wskoczy dopiero po zjedzeniu specjalnych kanapek z Herba Mystica - rośliną, którą otrzymamy po pokonaniu Pokemonów-Tytanów. Wiele sekretów odkryjemy zatem dopiero po przejściu całej gry, gdy nasz Pokemon będzie w stanie się wspinać, pływać i szybować w powietrzu.

8. Zablokujmy naszą mapę
Znacznie lepiej jest orientować się w świecie gry (ale i oczywiście w naszym poradniku), gdy mapa jest "statyczna". Zwłaszcza że w pewnych momentach potrafi na niej dziać się naprawdę dużo. Aby zablokować mapę, musimy wcisnąć prawy analog (R) na jej podglądzie. Ikonkę, która wskazuje na zablokowanie wskazujemy na sceenshocie powyżej. Niestety, ale nie ma możliwości zablokowania minimapy. Musimy więc zadowolić się mapą główną.

9. Zawsze wspinajmy się na wieże!
W czasie gry często możemy zauważyć specjalne wieże obserwacyjne. Zdecydowanie warto się na nie wspinać. Po zrobieniu tego, stają się one naszymi punktami, do których będziemy mogli szybko się przemieścić. Co więcej, na szczycie wież często spotkamy Gimmighoula w postaci skrzyni. Koniecznie łapmy lub pokonujmy go - otrzymamy za to monety, potrzebne później do wyewoluowania Gimmighoula.

10. Spójrzmy na nasz plecak i opcje
Wiele opcji, które we wcześniejszych częściach gry były dostępne tylko u niektórych NPC, w tej grze można zobaczyć w menu. Oznacza to, że z jego poziomu możemy:
  • Zmienić nazwę naszego Pokemona.
  • Nauczyć go nowych ruchów (również tych, których zapomniał, albo których naukę pominęliśmy).
  • Zmienić szybkość wyświetlania tekstu - to polecamy zrobić w szczególności.
  • Dostać się do Boxów zawierających wszystkie Pokemony, które posiadamy.
Poradnik napisał # Paweł „bold” Ryszka, 13 listopada 2022.