Gamedile.pl

#

Pure

PC360PS3
Opis gry
Pure to wydana w wersjach na PC i konsole siódmej generacji (PlayStation 3 oraz Xbox 360) gra wyścigowa, w której zasiadamy za kierownicą quadów. Przenosimy się na trudne off-roadowe tereny, by brać udział w dynamicznych wyścigach. Pieczę nad przygotowaniem tytułu sprawowało brytyjskie studio deweloperskie Black Rock Studio, później znane jako Climax Racing, znane między innymi z kilku tytułów z serii ATV Offroad Fury. Gra ukazała się w programie wczesnej kompatybilności, dzięki któremu jest dostępna również na konsoli Xbox One.

Pure zostało zapowiedziane 14 lutego 2008 roku jako tytuł wydany przez Disney Interactive - wydane zostało 16 września tego samego roku. Nieco wcześniej, bo 4 września, posiadacze konsol otrzymali możliwość przetestowania gry w jej wersji demonstracyjnej - ta dała dostęp do jednej trasy ulokowanej we Włoszech oraz do samouczka.

Mechanika rozgrywkiRozgrywka w Pure polega na toczeniu wyścigów quadowych. Kluczowym elementem rozgrywki są podniebne ewolucje, dla których każda z tras została wyposażona w rampy i skocznie. Pojazdy, którymi kierujemy są w pełni personalizowane - możemy zmienić zarówno ich wygląd, jak i warstwę techniczną (w tym silnik).

W grze autorzy oddali nam do dyspozycji trzy podstawowe eventy dla pojedynczego gracza, a każdy z nich jest ściśle związany z Mistrzostwami Świata. Eventy typu Sprint pozwalają na rozgrywanie szybkich, składających się z zaledwie pięciu krótkich okrążeń tras, na których wygrana zależy między innymi od sprawnego wykorzystania ukrytych ścieżek i skrótów. Eventy Freestyle'owe skupiają się na, jak można się domyślić, wykonywaniu trików - im więcej punktów za ewolucje zdobędziemy, tym większe będą szanse na zajęcie pierwszego miejsca. Eventy te kończą się wraz ze zmarnowaniem całego baku paliwa. Tylko tutaj jesteśmy również w stanie zdobywać power-upy, między innymi takie podwajające zdobywane punkty czy dodające przyspieszenie oraz zwiększające poziom benzyny. Ostatnim typem eventów jest klasyczny wyścig, w którym celem jest po prostu wyprzedzenie przeciwników. Wraz z przechodzeniem dalej jesteśmy w stanie odblokowywać nowe specjalne sztuczki, części do naszych pojazdów, kierowców (każdy różni się zestawem podstawowych współczynników ułatwiających rozgrywkę), jak również tory.

Gra daje możliwość rozgrywki wieloosobowej, w której możemy wziąć udział w trzech różnych eventach i kilku dodatkowych trybach - w przeciwieństwie do udziału w Mistrzostwach Świata, nie ma tutaj wymagań dotyczących rodzaju silnika. Istnieje również możliwość wzięcia udziału w mistrzostwach online, w których staniemy przed koniecznością rozegrania kilku wyścigów. W sieci bawić się może nawet szesnastu graczy jednocześnie.

Warstwa technicznaPod względem technicznym Pure zostało wyposażone w dość szczegółową, bazującą na trójwymiarowym silniku oprawę graficzną. Całość celuje w realizm, starając się jak najbardziej oddać uroki i bolączki off-roadowych sportów.

Na uwagę zasługuje ścieżka dźwiękowa gry, do której zostały wybrane takie utwory, które mogłyby potęgować dynamizm rozgrywki. Wśród nich znalazło się miejsce między innymi na utwór „Inaction” grupy We Are Scientists, „With Magic” zespołu Diet Kong oraz „We Control”, stworzone przez DJ Hypera.
Opis gry napisał # Paweł „bold” Ryszka, ostatnia aktualizacja - 28 maja 2017.

Klasyfikacja PEGI

PEGI

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
2-16 graczy, rywalizacja, multiplayer
Gra

Pure

Wydania gry

już wydane
# 16 września 2008 PC360PS3
# 16 października 2008 PC
# 23 października 2008 360PS3

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PC
360
PS3