Gamedile.pl

#

Duchy, miejcie się na baczności!

Recenzja gry The Darkside Detective
napisał # Krzysiek „Bebop” Kałuziński, 28 września 2017
Lubię klimaty paranormalne, dlatego jak pelikan łykam takie seriale, jak Supernatural czy Grimm albo powieści pisane przez Jima Butchera (twórca czarodzieja Dresdena) oraz Mike'a Careya. Z tego samego powodu zwracam również uwagę na gry tego pokroju. Tak własnie w moje ręce wpadło The Darkside Detective od studia Spooky Doorway. Ta humorystyczna produkcja łączy trzy elementy, które lubię: point & click, pixel art i sprawy nie z tego świata.

Detektyw do zadań specjalnychNaszym bohaterem jest detektyw Francis McQueen, jednoosobowy członek Darkside Division, oddziału komendy w Twin Lakes City. Jego stałym partnerem jest mało rozgarnięty funkcjonariusz Dooley. Razem stają oni naprzeciw wszelkim trudnym do wytłumaczenia wydarzeniom. Rozwiązują problemy z duchami, radzą sobie z gremlinami i nieumarłymi.Twórcy postawili przed nami sześć kryminalnych spraw wypełnionych gagami i licznymi nawiązaniami do innych tytułów. Wydaje się to dużo, jednak wprawny gracz pewnie poradzi sobie z każdym śledztwem w 15, góra 30 minut. Nie trudno wyliczyć, że tytuł na długo nie wystarczy. Nie dajcie się też zwieść filmom z YouTube'a, które trwają czasami przeszło godzinę - to nie ta bajka.

Fabuła jest ciekawa i bawi, brakuje jej jednak zwrotów akcji. Do końca liczyłem, że wątki w jakiś magiczny sposób się ze sobą skleją, że za wszystkim czai się jakaś większa siła. Nic z tego. Każda sprawa ma oddzielny charakter i własne zakończenie. Nici więc z przygodówkowego obiadu, choć dostałem przekąskę bardzo smaczną oraz zaostrzającą apetyt.Widać, że twórcy ze Spooky Doorway mieli pomysł na grę. Szkoda, że nie zdecydowali się go rozwinąć, przez co obecna cena ok. 13 dolarów wydaje się nieco zbyt wygórowana. Za to w promocji na pewno warto się zastanowić nad zakupem.

Nie taki diabeł strasznyThe Darkside Detective to klasyczny przykład gatunku point & click. Rozgrywka opiera się na zbieraniu przedmiotów i ich łączeniu. Występują tu raczej logiczne kombinacje, więc o cudach rodem z Monkey Island nie ma mowy. Zagadki potrafią zabić ćwieka. To akurat dobrze, bo niski poziom trudności by odrzucał. Zabawę mile urozmaicają proste mini-zagadki pokroju dopasowania kluczy do zamków czy skopiowania magicznych znaków ze wzoru, by otworzyć portal.Bardzo ładnie wygląda pixelowa grafika, choć jest to jedna z tych mniej szczegółowych. Irytował mnie tylko brak możliwości poruszania się bohaterem. Ten w każdej lokacji ma stałą pozycję i żadne animacje nie towarzyszą jego działaniom, nie podnosi przedmiotów, nie wykonuje ruchów. Dla mnie ta statyczność świadczy o pójściu na łatwiznę. Czyżby lenistwo?

Strona audio ma retro brzmienie - ścieżka dźwiękowa pasuje do jakiegoś serialu z lat 90. typu Opowieści z krypty. Mnie jednak motyw szybko zmęczył i choć nie można mu odmówić klimatu, wolę go już wyrzucić z pamięci. Czytałem jednak opinie innych i są one podzielone - niektórym soundtrack przypadł do gustu, także wszystko zależy od Waszych uszu.

Who you gonna call? Darkside Detective!Dobra, trochę pochwaliłem, trochę zganiłem, ale przyznam, że dzieło Spooku Doorway naprawdę mi się spodobało. The Darkside Detective to przyjemny tytuł dla entuzjastów przygodówek, ładnie wykonany i wciągający. Brak mu nieco szlifu, choć zgodnie z końcowymi napisami, autorzy nie wykluczają rozwinięcia gry (to jednak zależy od sprzedaży). Polecam, choć raczej w promocji ;).
Gra

The Darkside Detective

 • Platformy: PC
 • Gatunek: Przygodowa» Point & Click
 • Producenci:
 • Wydawcy:
 • Tematy Horror, Humorystyczna, Kryminalna, Retro

Wydania gry

już wydane
# 27 lipca 2017 PC

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PC

Plusy

 • humor
 • fabuła
 • pixelowa grafika

Minusy

 • za krótka
 • muzyka męczy
 • na start za droga
7 Warta uwagi