Gamedile.pl

#

Conan

Nieustraszony wojownik z Cymerii.

Informacje ogólneConan jest protagonistą franczyzy o tej samej nazwie. Urodził się i dorastał w górskiej krainie Cymierii wśród barbarzyńskich ludów. Wywodzili się oni od starożytnych Atlantydów, których niegdyś bogata i rozwinięta cywilizacja została zniszczona przez kataklizm. Spowodował on technologiczny oraz kulturowy regres, który cofnął lud do czasów prymitywnych. Conan jest synem kowala Corina i Greshany. Od najmłodszych lat przejawiał ogromny talent do walki. Już w wieku 15 lat brał udział w ataku na fortecę Venarium. Tułał się po świecie, parając się różnymi profesjami. Był między innymi złodziejem, najemnikiem czy bandytą. Służba w aquilońskiej armii dała mu zaś możliwość do poprowadzenia buntu przeciwko królowi i przejęcia tronu. Pod jego rządami Aquilonia stała się potęgą podbijającą kolejne kraje.

CharakterystykaJest wysokim mężczyzną o atletycznej budowie. Ma długie, ciemne włosy, niebieskie oczy oraz śniadą skórę. Jego ciało pokrywają liczne blizny.

Pomimo groźnego wyglądu i przydomku Barbarzyńca, Conan również często korzysta z siły mięśni, jak i umysłu. Dał się poznać jako postać bardzo sprytna, potrafiąca wybrnąć z każdej sytuacji. Odważnie staje do walki nie tylko z ludźmi, ale i potworami.

Jest zwinny i szybki, a przy tym bardzo wytrzymały. Może walczyć każdym typem broni, dzierżył miecze dwu- i jednoręczne, także szable, młoty czy topory.

Ciekawostki • Conan został stworzony przez pisarza Roberta E. Howarda. Opowiadania, których był bohaterem debiutowały na łamach „Weird Tales” w latach 30. XX w. Po tym, jak autor odebrał sobie życie strzałem z pistoletu, jego twórczość była kontynuowana między innymi przez: L. Sprague de Campa, Karla Edwarda, Roberta Jordana czy Lina Cartera. O Conianie pisał nawet polski pisarz Jacek Piekara pod pseudonimem Jack de Craft („Pani śmierci”).
 • W filmach postać Conana odtwarzał Arnold Schwarzenegger w Conanie Barbarzyńcy (1982) i Conanie Niszczycielu (1984). W roku 2011 powstał Conan Barbarzyńca 3D z Jasonem Momoą.
 • W serialu Conan (1997-98) grał go Ralf Moller.
 • Conan to także postać z mitologii celtyckiej. Był w niej okrutnym bogiem sprawującym rządy w Irlandii. Jego siedziba znana jest jako Szklana Wieża lub Forteca Zmarłych, znajdowała się rzekomo na wyspie Tor Inis.
 • Parodia Conana pojawiła się w grze Broforce jako Bronan.
 • Nawiązanie do postaci Conana znaleźć można także w grach Fallout tworzonych przez Bethesdę. Występują w nich komiksy przedstawiające losy Grognaka Barbarzyńcy wydawane przez Hubris Comics.
Opis bohatera napisał # Krzysiek „Bebop” Kałuziński, ostatnia aktualizacja - 04 sierpnia 2016.
 • Płeć mężczyzna
 • Alias Conan Barbarzyńca, Conan z Cymerii
 • Rasa człowiek
 • Pochodzenie Cymieria
 • Dubbing angielski Troy Baker, Ron Perlman