Gamedile.pl

#
Opis gry
Dragon Quest VIII: Journey of the Cursed King jest grą z gatunku jRPG stworzoną przed studio Level 5 z myślą o konsoli Sony Playstation 2. Był to pierwszy tytuł z serii, który zerwał z odmiennym nazewnictwem (Dragon Warrior), jakie stosowano do tej pory w anglojęzycznych wersjach. Pierwszy debiut produkcja zaliczyła w Japonii w roku 2004, by z czasem trafić również do USA i Europy. Od 2014 Dragon Quest VIII dostępny jest na urządzeniach mobilnych obsługujących Android i iOS, a od 2015 także na przenośnym 3DSie.

Produkcja uznawana jest za jedną z najlepszych odsłon serii, a także za jednego z najciekawszych reprezentantów gatunku. Unikatowy styl zapewniła kreska Akiry Toriyamy, który zasłynął przede wszystkim ze stworzenia uniwersum Dragon Ball, jak również rysowania postaci do innych odsłon serii czy gry Chrono Trigger. Yuji Horii zajmował się scenariuszem, a ścieżkę dźwiękową skomponował Koichi Sugiyama, obaj twórcy od lat pracowali nad całym cyklem.

Fabuła gryHistoria zaczyna się, gdy nadworny błazen królestwa Trodain - Dhoulmagus - kradnie antyczne berło i rzuca klątwę na wszystkich mieszkańców zamku. Pod jej wpływem król Trode zamienia się w trolla, jego córka Medea w konia, a pozostali mieszkańcy w rośliny. Jedyną osobą, która odpiera klątwę, jest bezimienny protagonista. Wyrusza on w podróż z królem i księżniczką celem odnalezienia Dhoulmagusa i złamania mocy zaklęcia. Sprawa nie będzie jednak prosta, szczególnie że intryga błazna to jedynie wierzchołek góry lodowej, a bohaterowie będą zmuszeni stanąć do walki z istotą znacznie potężniejszą. W tej przygodzie wspomogą ich jednak bandyta Yagus, czarodziejka Jessica oraz skłonny do flirtów szermierz Angelo.

Warstwa audiowizualnaGra wykorzystuje grafikę cel-shading, ukazuje więc bohaterów i scenerie w komiksowym stylu nawiązującym do mangi. Ósma odsłona jest pierwszą częścią cyku, w której pojawił się pełny trójwymiar. Dotyczy on zarówno otoczenia, jak i wszystkim postaci.

Mechanika rozgrywkiDragon Quest VIII to fabularna gra przygodowa skupiona na wykonywaniu misji, eksploracji rozległych lokacji oraz walce. Bitwy toczymy w systemie turowym, a każdy z bohaterów ma nieco inną specyfikę działania. Najbardziej uniwersalną postacią jest nasz protagonista, który z powodzeniem radzi sobie z użyciem broni pokroju mieczy, włóczni i bumerangów, jak również władania magią wspierającą, w tym zaklęciami leczącymi. W walce istnieje również opcja pominięcia tury i budowania tzw. Tension (napięcia), dzięki któremu kolejny atak może być silniejszy. Z tej opcji można skorzystać nawet kilkukrotnie, a efekty się kumulują.

Wraz ze zdobywanym doświadczeniem postacie przechodzą na wyższe poziomy i rozwijają swoje umiejętności. Dzięki pozyskanej z czasem aparaturze do alchemii możemy także łączyć ze sobą przedmioty. By jednak uzyskać dobre efekty, najlepiej jest korzystać z gotowych receptur lub szukać podpowiedzi w znajdowanych podczas gry lekturach.

Zmiany w różnych wersjachEdycja stworzona pod kątem systemów Android i iOS w nieznaczny sposób różniła się od oryginału z PS2, z konieczności system kontroli został dostosowany do wykorzystania przez panel dotykowy, a walka stała się prostsza. Jednak wersja na 3DS rozwinęła grę o dodatkowe wątki fabularne czy nowych bohaterów w drużynie, czyli Morriego Mozzarellę oraz piratkę Red.
Opis gry napisał # Paweł „bold” Ryszka, ostatnia aktualizacja - 24 stycznia 2007.

Klasyfikacja PEGI

PEGI PEGI PEGI

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
brak trybu sieciowego
Gra

Dragon Quest VIII: Journey of the Cursed King

  • Platformy: PS23DSiOSAND
  • Gatunek: Fabularna
  • Producenci:
  • Wydawcy:
  • Tematy Fantasy, Mitologia japońska

Wydania gry

już wydane
# 28 maja 2014 iOSAND
# 27 sierpnia 2015 3DS
planowane
# 2006 PS2
# 2005 PS2

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PS2
3DS
AND
iOS