Gamedile.pl

#

Fear Effect Sedna

PCPS4XOSwitch
Opis gry
Trzecia część serii Fear Effect, zarazem pierwsza stworzona przez niezależne studio Sushee wsparte przez Square Enix. To taktyczny role-play z izometrycznym ukazaniem rozgrywki i możliwością sterowania maksymalnie piątką bohaterów. Gra zrywa w ten sposób z konwencją poprzedniczek, które skupiały się na pokazaniu samotności bohatera sztywno rozmieszczonymi kamerami. Tytuł nadal jednak korzysta z komiksowej grafiki cel-shading.

Środki na Fear Effect Sedna zebrane zostały poprzez platformę crowdfundingową na platformie Kickstarter. Do realizacji założeń kampanii twórcy potrzebowali niewielkiej kwoty 100 tysięcy euro, którą udało się przekroczyć dzięki ponad 2,5 tysiącom użytkowników serwisu. Dzieło ze stajni Syshee podejmuje wątki rozpoczęte w Fear Effect z 2000 roku oraz niewydanej nigdy części trzeciej. Nad rzetelnym oddaniem realiów czuwał John Zuur Platten, który pracował nad poprzedniczkami. Świat gry stanowi unikatowe połączenie nurtu cyberpunk z mitologią, skupia się na grupie najemników, która się rozpadła. Czeka ich jednak jeszcze jedno wspólne zadanie.

Fabuła gryAkcja rozgrywa się cztery lata po wydarzeniach ukazanych w pierwszej odsłonie. Hanie udało się wyrwać spod wpływu Triad, nadal jednak pracuje dla nich jako najemnik mieszkając z Rain w Hong Kongu. Kiedy nadarza się okazja wyjazdu do Francji wraz z misją okradzenia chińskiego ambasadora, chętnie się zgadza. Wyjazd do Paryża jest dla niej sposobnością do dowiedzenia się więcej na temat jej miejsca urodzenia, a samo zadanie wydaje się pozornie łatwe.

W tym czasie Glas od ostatniej wspólnej misji z Haną szuka swojego miejsca w Stanach Zjednoczonych. Para się różnymi zadaniami, zwykle nie mając motywacji do ich ukończenia. Nie potrafi odnaleźć się w społeczeństwie i powoli traci nadzieję. Nowy cel jego życiu nadaje tajemniczy nieznajomy, który zostawia mu wskazówkę dotyczącą artefaktu Eskimosów. Ma on związek z tym, co trapi Glasa od lat i staje się powodem wyjazdu na Biegun Północny.

Deke również ma kłopoty z aklimatyzacją. Żyje w Hong Kongu, ale od odejścia Glasa przestał współpracować z Haną i Rain. Miasto zaczyna go nudzić, podobnie jak praca najemnika, z której nie czerpie już satysfakcji. Deke tęskni za dniami pełnymi chaosu oraz rozlewem krwi. Wkrótce nadejdzie jednak zadanie, które pozwoli spełnić jego pragnienia.

Jedynym nienależącym do grupy najemników bohaterem jest Axel, agent specjalny francuskich służb DGSI, którego zadaniem jest ochranianie oraz szpiegowanie chińskiego ambasadora w Paryżu. Jego praca postawi go naprzeciw Hany.

RozgrywkaFear Effect Sedna jako gra taktyczna wymaga rozsądnego planowania oraz wykorzystania atrybutów postaci. Rozgrywka toczy się w czasie rzeczywistym, w dowolnym momencie można ją jednak zapauzować. Ważnym elementem produkcji jest walka, zarówno otwarta, jak i z ukrycia. W tej pierwszej pomoże system korzystania z osłon i prowadzenia zza nich ognia, w drugiej zaś możliwość skradania się i eliminowania wrogów jednym ciosem. Każde działanie może wpłynąć na tytułowy efekt strachu, wykorzystanie niektórych umiejętności bohaterów wymaga jego konkretnego poziomu. Fear Effect Sedna skupia się także na eksploracji lokacji oraz rozwiązywaniu zagadek logicznych opartych na manewrowaniu zasilaniem, hakowaniu czy rozbrajaniu pułapek.

Oprócz fabularnej kampanii, tytuł posiada Mission mode, który stawia przed graczem wyzwania pokonania wrogów nagradzając go za sukcesy nowymi strojami, broniami, itp.
Opis gry napisał # Krzysiek „Bebop” Kałuziński, ostatnia aktualizacja - 13 lutego 2017.

Klasyfikacja PEGI

PEGI

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
brak trybu sieciowego
Najświeższe informacje
 • #

  Fear Effect: Sedna debiutuje na rynku

  06 marca 2018
  Fani czekający na kontynuację losów Hany Tsu Vachel wreszcie mogą odetchnąć z ulgą. Fear Effect: Sedna zadebiutowało dzisiaj na PC oraz konsolach Playstation 4, Xbox One i Nintendo Switch. Przypominamy,...
 • #

  Fear Effect Sedna - demo i wymagania sprzętowe już dostępne...

  23 maja 2017
  Studio Forever Entertainment poinformowało, że na łamach platformy dystrybucji cyfrowej Steam właśnie zadebiutowała wersja demonstracyjna gry Fear Effect Sedna, będącej nową odsłoną popularnego cyklu gier...
Wymagania sprzętowe wersji na PC

Minimalna konfiguracja

 • System operacyjny: Windows 8
 • Procesor: Intel? Core I5-4460 3.20Ghz
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: Nvidia GeForce GT 740
 • Miejsce na dysku: 3 GB dostępnej przestrzeni
Gra

Fear Effect Sedna

 • Platformy: PCPS4XOSwitch
 • Gatunek: Taktyczna» cRPG
 • Producenci:
 • Wydawcy:
 • Tematy Cyberpunk, Science fiction
 • Perspektywa: Widok izometryczny
 • Prezentacja: 3D

Wydania gry

już wydane
# 06 marca 2018 PC
# 06 marca 2018 PCPS4XOSwitch

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PC
XO
PS4
SWITCH