My Brother Rabbit - recenzja gry - gry, minigry, opisy gier, darmowe gry, solucje do gier, poradniki do gier
Zacznij pisać nazwę gry / firmy w dowolnym języku, a podpowiemy Ci resztę!

#

My Brother Rabbit

PCPS4XOSwitch

Hop(a)! Do magicznego świata!

Recenzja gry My Brother Rabbit
napisał # Paweł „bold” Ryszka, 26 września 2018
„Jak ja dawno nie grałem w przygodówki!” – pomyślałem sobie niedawno, przedzierając się przez gąszcz wysokobudżetowych przebojów, tonąc w powielanych przez nie schematach i szukając ratunku. Niezależnego ratunku. Z odsieczą przybyło Artifex Mundi, firma bardzo mi bliska i znana ze względu na świetnie zrealizowane gry z gatunku HOPA (Hidden Object Puzzle Adventure). Tym razem postanowiła ona zaczerpnąć haust klasycznych przygodówek, wydając coś nieco odbiegającego od jej dotychczasowych dzieł.Tak właśnie narodziło się My Brother Rabbit, do którego podszedłem bardzo optymistycznie. Autorzy znają się na rzeczy, więc co mogłoby pójść nie tak? Moje początki z grą były bardzo obiecujące – sam ekran startowy, choć zawierający zaledwie dwie opcje („Nowa gra” i właśnie „Opcje”) zatrzymał mnie na długą chwilę. Wszystko za sprawą genialnego udźwiękowienia, które potem utrzymywało się przez całą nie za długą, ale jednocześnie bardzo satysfakcjonującą rozgrywkę. Choć nieczęsto zaczyna się mówienie o grze od jej oprawy (nie szata czyni grę, prawda?), tutaj musi być inaczej, bo i w zachwyt wpada się jeszcze przed rozpoczęciem właściwej rozgrywki. Nie, nie ma tutaj fotorealizmu, nie ma też trzeciego wymiaru czy spektakularnych efektów specjalnych. Jest jednak pięknie.

Sama rozgrywka mnie zaskoczyła – całość miała być „point & clickiem” z krwi i kości. Zabrakło tu jednak kilku jego podstawowych elementów. Mowa między innymi o dialogach z postaciami, znajdywaniu pojedynczych przedmiotów i odpowiednim ich wykorzystywaniu czy też o poruszaniu się głównym bohaterem. Czy to zaskoczenie jednak wiąże się z rozczarowaniem? Otóż nie. Nazwijmy bowiem Króliczego Brata „bardziej rozwiniętą HOPA” – wciąż będzie on grą dobrą, angażującą i relaksującą po ciężkim dniu w pracy.W całej bardzo przyjemnej grze zabrakło mi jednak najważniejszego elementu klasycznej przygodówki – rozbudowanej warstwy fabularnej. Oczywiście, całość opowiada nam pewną historię. Jest ona jednak wyjątkowo nieskomplikowana i stanowi zaledwie daleki plan dla całej rozgrywki. Pokonując kolejne łamigłówki stopniowo zupełnie o niej zapominałem. Zagadki nie są bezpośrednio powiązane z tym, do czego zmierza opowieść, a i bardzo krótkie przerywniki nie do końca zachęcają do jej poznania.

My Brother Rabbit posiada w sobie coś, czego może mu pozazdrościć wiele gier wysokobudżetowych – KLIMAT, pisany wielkimi literami. Tworzy go nie tylko unikalna i dopracowana oprawa artystyczna, ale też – a może przede wszystkim – cała mechanika rozgrywki. Wszystko jest ze sobą w pewien sposób związane. Okej, niektórzy powiedzą, że robi się cały czas to samo – szuka przedmiotów w kolejnych lokacjach. Ile w tym jednak myślenia! To nie klikanie w losowe miejsca w nadziei na przypadkowe odszukanie danego elementu. Tu aż chce się tych przedmiotów rzeczywiście szukać. Każda z odwiedzanych lokacji jest z kolei naszpikowana zagadkami, które pojawiają się już po pomyślnie zakończonych „łowach” – te są logiczne, a wiele z nich zmusza do wysilenia szarych komórek czy też poszukania wskazówek w innych obszarach gry. Jak dla mnie bomba!My Brother Rabbit jest grą, której niewiele mogę zarzucić – szczerze ją polubiłem i pozostawiła po sobie zdecydowanie pozytywne wrażenie. Dzięki swojej kolorowej oprawie graficznej i sympatycznej otoczce rodem z książki dla dzieci może być idealnym wprowadzeniem do gatunku dla najmłodszych, bądź też doskonałą, ale niestresującą, acz bardzo angażującą zabawą dla osób dobrze już z nim zaznajomionych. Dobra robota, Artifex!

Artifex Mundi Kopię gry do recenzji dostarczyło Artifex Mundi - jej producent. Recenzja napisana w oparciu o wersję na PS4.
Gra

My Brother Rabbit

 • Platformy: PCPS4XOSwitch
 • Gatunek: Przygodowa» Point & Click
 • Producenci: Artifex Mundi (główny)
 • Wydawcy: Artifex Mundi
 • Tematy Fantasy
 • Prezentacja: 2D

Wydania gry

już wydane
21 września 2018 PCPS4XOSwitch

Plusy

 • oszałamiająca oprawa audiowizualna
 • bardzo angażująca rozgrywka
 • przyjemna, relaksująca i miła dla oka

Minusy

 • słabo rozwinięta warstwa fabularna
 • nieco za krótka
8 Dobra gra