Rayman 2: The Great Escape - gry, minigry, opisy gier, darmowe gry, solucje do gier, poradniki do gier
Zacznij pisać nazwę gry / firmy w dowolnym języku, a podpowiemy Ci resztę!

#

Rayman 2: The Great Escape

DCPCN64PSXPS3PSV
Opis gry
Stworzona w głównej mierze przez Ubisoft Montpellier (we współpracy z innymi oddziałami francuskiego dewelopera) trójwymiarowa gra platformowa, która światło dzienne ujrzała w 1999 roku jako kontynuacja przeboju z Raymanem na pierwszym planie. Była to pierwsza, jak się okazało - udana, próba przeniesienia produkcji w trzeci wymiar.

Warstwa fabularnaFabula produkcji przybliża nam losy Raymana - sympatycznego bohatera, który pewnej mrocznej i burzliwej nocy otrzymuje nie lada wyzwanie. Otóż świat, w którym żyje stanął w obliczu nie lada zagrożenia ze strony Admirała Brzytwobrodego i jego armii piratów. Niestety, również wspomniany wyżej bohater został przez niego przechwycony i uwięziony na statku pirackim. Niedługo potem na łajbę trafił również Globox - najlepszy przyjaciel protagonisty, który pomaga mu odzyskać siły za pomocą srebrnego lumsa. Obaj bohaterowie uciekają następnie ze swego więzienia.

Tuż po tym obaj trafiają do Lasu Światła - jednego z miejsc, do których piratom nie udało się jeszcze dotrzeć. Niestety, bohaterowie spadają w dwa różne miejsca i ich drogi na jakiś czas się rozchodzą. Rayman poznaje jednak Murfy'ego, który służy mu pomocą - po niedługim czasie okazuje się, że piraci przywłaszczyli sobie prawie cały świat, dzieląc jego serce na tysiąc lumsów (charakterystycznych świetlików), które zostały posłane w różne jego strony. By naprawić sytuację, Rayman będzie musiał odnaleźć cztery maski mocy, by przywołać Polokusa - twórcę świata, który będzie mógł pozbyć się piratów raz na zawsze.

Schemat rozgrywkiRozgrywka w grze pozwala nam pokierować poczynaniami wyżej wspomnianego bohatera. Gra jest typową przedstawicielką gatunku platformówek - biegamy w niej naszym bohaterem, skacząc na kolejne platformy i zbierając miliony lumsów (światełek możliwych do kolekcjonowania). Przy okazji korzystamy z unikalnych zdolności naszej postaci, nie tylko w bitwie, ale także przy samym poruszaniu się.

WydaniaNa samym początku gra trafiła do sprzedaży w wersji na konsolę Nintendo 64 - spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony krytyków, co doprowadziło do licznych portów. Pierwszym z nich był ten pecetowy, który do złudzenia przypominał oryginał - z tym jednak, że był w stanie obsłużyć wyższe rozdzielczości ekranu, a także lepszą jakość dźwięku. Pecetowa wersja jest dostępna i grywalna już dziś (dzięki GOG.com) i była dodawana za darmo do zamówień przedpremierowych gry Rayman Origins.

Gra później zawędrowała również na konsolę Sega Dreamcast i to właśnie ta wersja jest uważana za najlepszą, jako że oferowała najwyższej jakości i rozdzielczości oprawę graficzną, olbrzymią płynność rozgrywki oraz specjalne dodatki, takie jak możliwe do ściągnięcia dodatkowe mini-gry oraz czteroosobowy tryb rozgrywki wieloosobowej. Bonusowej zawartości było sporo i właśnie dlatego wersja ta spotkała się z jeszcze większym zainteresowaniem.

Rayman 2 został przekonwertowany na wiele innych platform, w tym na wielu pojawił się pod nieco zmienioną nazwą. Było tak w przypadku wersji na PlayStation 2 i Gameboy Color (tutaj gra nazywała się Rayman 2: Revolution, Nintendo DS (Rayman DS) oraz 3DS (Rayman 3D).
Opis gry napisał # Paweł „bold” Ryszka, ostatnia aktualizacja - 28 sierpnia 2015.

Klasyfikacja PEGI

brak danych

Tryby rozgrywki

brak danych
Gra

Rayman 2: The Great Escape

  • Platformy: DCPCN64PSXPS3PSV
  • Gatunek: Zręcznościowa» Platformówka
  • Producenci:
  • Wydawcy:
  • Tematy Fantasy
  • Wsparcie dla:

Wydania gry

już wydane
# 28 lipca 2010 PS3
# 28 sierpnia 2012 PSV
# 29 sierpnia 2012 PSV
planowane
# 2000 DCPSX
# 2000 PC
# 2000 DCPCN64PSXPS3