Shenmue - gry, minigry, opisy gier, darmowe gry, solucje do gier, poradniki do gier
Zacznij pisać nazwę gry / firmy w dowolnym języku, a podpowiemy Ci resztę!

#
Opis gry
Shenmue to trójwymiarowa przygodowa gra akcji, która zadebiutowała na konsoli Dreamcast w roku 1999 w Japonii oraz w 2000 w Ameryce i Europie. Tytuł został stworzony przez studio Sega AM2, którego główną postacią był Yu Suzuki. Odgrywał rolę reżysera, scenarzysty i producenta. Shenmue to gra uznawana za kultową. Pomimo jednak wielu pochwał, które zebrała za warstwę audiowizualną, realizm oraz ambitne podejście, nie okazała się komercyjnym sukcesem. Stało się tak pomimo tego, że produkcja sprzedała się w 1,2 milionach kopii i znalazła się na czwartym miejscu najlepiej schodzących tytułów przeznaczonych na konsolę Dreamcast.

Fabuła gryHistoria rozpoczyna się w japońskim mieście Yokosuka w roku 1986, kiedy nastoletni adept sztuk walki Ryo Hazuki powraca do rodzinnego dojo i staje się świadkiem konfrontacji jego ojca Iwao z tajemniczym Chińczykiem. Jest nim Lan Di, którzy żąda tajemniczego artefaktu - lustra smoka. Kiedy jednak, dzięki groźbie, udaje mu się je uzyskać, zabija gospodarza. Ryo poprzysięga mu zemstę i rozpoczyna własne śledztwo.

Mechanika rozgrywkiW Shenmue mamy okazję poprowadzić śledztwo w otwartym świecie, szukać wskazówek, badać obiekty oraz rozmawiać z postaciami niezależnymi. Bierzemy również udział w walkach, podczas których Ryo może mierzyć się z kilkoma przeciwnikami naraz. Gra korzysta również z systemu Quick Time Events, który tutaj nazwany został FREE (full reactive eyes entertainment).

Shenmue w czasach swojej premiery było produkcją bardzo innowacyjną. Zachwycał przede wszystkim ogrom detali przedstawionego świata, w tym cykl dnia i nocy (gracz cały czas ma przy sobie zegarek) oraz to, jak na konkretną porę reagują NPC. Mają oni bowiem swoje codzienne rutyny - w konkretnych porach zajmują się pracą, robią zakupy, odpoczywają. Dlatego nie zawsze mamy możliwość spotkania ich w tym samym miejscu, niekiedy musimy nawet na nich poczekać, jeśli chcemy popchnąć fabułę naprzód. By uprzyjemnić sobie ten czas, możemy skorzystać z szeregu minigier, w tym udać się na automaty i zabawić.

Ciekawostki  • Początkowo gra miała być spin offem bijatyk z serii Virtua Fighter zatytułowanym Virtua Fighter RPG: Akira's Story.
  • Domniemywano, że gra powstała za aż 70 milionów dolarów, jednak w roku 2011 Yu Suzyki przyznał, że była to kwota ok. 47 millionów.
Opis gry napisał # Krzysztof „Bebop” Kałuziński, ostatnia aktualizacja - 21 lutego 2018.

Klasyfikacja PEGI

PEGI

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
brak trybu sieciowego
Najświeższe informacje
Gra

Shenmue

  • Platformy: DC
  • Gatunek: Przygodowa gra akcji» Bijatyka» Fabularna
  • Producenci: SEGA
  • Wydawcy: # SEGA
  • Tematy Kryminalna, Sandbox
  • Perspektywa: Trzecioosobowa (TPP)
  • Prezentacja: 3D

Wydania gry

już wydane
# 29 grudnia 1999 DC
# 07 listopada 2000 DC

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
DC