Gamedile.pl

#
Opis gry

Informacje ogólneThis War of Mine jest innowarcyjną grą strategiczną o survivalowym zacięciu, stworzoną przez warszawskie 11bit studios, znane z serii Anomaly. Gra w niecodzienny sposób ukazuje wojnę, skupiając się nie na losach walczących w niej żołnierzy, ale prostych ludzi, cywili próbujących jedynie przeżyć w opanowanym przez chaos kraju. Ciekawym elementem gry jest grafika ukazana z boku, imitująca rysunki wykonane węglem.

Fabuła gryTytuł pozbawiony jest pełnoprawnej fabuły, pokazuje jedynie pewną historię i zapewnia nielinową rozgrywkę. Akcja rozgrywa się w fikcyjnym mieście Pogoren, stolicy Graznavii, które opanowane zostało przez wojnę domową. Rdzenna ludność znana jako Vyseni wdała się w krwawą batalię z armią. Nieuczestniczący w konflikcie cywile za dnia zmuszeni są ukrywać się przed snajperskimi kulami, by wieczorem udawać się na poszukiwanie dóbr. Twórcy oparli pomysł na autentycznych wydarzeniach, jakie miały miejsce podczas oblężenia Sarajewa, stolicy Bośni i Hercegowiny w latach 1992 - 1996.

Charakterystyczny klimat gry budują wspomnienia zapisywane przez bohaterów gry, ukazujące ich spojrzenie na świat i emocje towarzyszące wojnie, jak również pozostawione przez innych zapiski czy doniesienia radiowe.

GameplayThis War of Mine pozwala graczowi przejąć kontrolę nad grupką losowo dobranych cywilów oraz dostępnych dla nich lokacji. Rozgrywka podzielona jest na dwa etapy. Za dnia gracz dba o dobrą organizację własnego schronienia, odgruzowuje je, aniepotrzebne przedmioty przerabia na materiały. Następnie za pomocą rozbudowanego craftingu umacnia struktury budynku, tworzy prowizoryczne meble (warsztat, łóżko, kuchenka, destylator alkoholu) oraz narzędzia (wytrychy, siekiery, łomy). To także moment, w którym pod kontrolą znajdują się wszyscy podopieczni, którym należy przydzielać zadania, w tym gotowanie, odpoczynek czy relaks w postaci gry na gitarze. Nocami jeden z bohaterów może ruszyć do miasta. Zależnie od wybranej lokacji możliwe jest szabrowanie opuszczonych (lub nie) budynków, handel czy walka.

Każda z postaci posiada inne zdolności oraz psychikę. Były wojskowy najlepiej radzi sobie w walce, nie dręczą go również wyrzuty sumienia po dokonaniu morderstw, za to pali i ma skłonności do wszczynania burd ze współlokatorami. Z kolei kucharz znakomicie odnajduje się w typowo domowych obowiązkach, lecz każde nocne wyjście związane jest dla niego z ogromnym ryzykiem.

Odbiór gryTytuł został bardzo ciepło przyjęty przez recenzentów oraz graczy, już w pierwszych dwóch tygodniach zwróciły się koszty produkcji. This War of Mine spotkało się również z dużym zainteresowaniem ze strony innych mediów, chwalona przede wszystkim za realizm i edukacyjną zawartość. Gra otrzymała nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w kategorii „Kultura Cyfrowa”.
Opis gry napisał # Krzysiek „Bebop” Kałuziński, ostatnia aktualizacja - 11 listopada 2016.

Klasyfikacja PEGI

PEGI PEGI PEGI

Tryby rozgrywki

brak danych
brak danych
Najświeższe informacje
 • #

  This War of Mine otrzymało nowe DLC

  15 listopada 2017
  Swoją premierę miało Father's Promise - pierwsze z trzech zapowiedzianych rozszerzeń do gry This War of Mine. Wprowadza ono jednak dużo nowości - przede wszystkim do mechaniki gry. Różni się mocno od edycji The...
 • #

  This War of Mine dostępna dla posiadaczy Tencent Games Platf...

  19 grudnia 2016
  Polskie 11 bit studios ogłosiło na swojej stronie wejście we współpracę z Tencent Holdings Limited, chińską firmą będącą właścicielem między innymi odpowiedzialnego za League of Legends Riot Games . W...
 • #

  This War of Mine dostało darmową aktualizację

  11 listopada 2016
  Już dwa lata minęły od premiery This War of Mine. Twórcy ze studia 11 bit postanowili uczcić to w jeden z najlepszych możliwych sposobów, oferując wiernym graczom darmową aktualizację. Najnowszy update...
Gra

This War of Mine

 • Platformy: PCiOSAND
 • Gatunek: Strategiczna» Survival Horror
 • Producenci:
 • Wydawcy:
 • Tematy Alternatywna historia, Współczesne konflikty

Wydania gry

już wydane
# 14 listopada 2014 PC
# 05 grudnia 2014 PC
# 15 lipca 2015 iOSAND