XIII - gry, minigry, opisy gier, darmowe gry, solucje do gier, poradniki do gier
Zacznij pisać nazwę gry / firmy w dowolnym języku, a podpowiemy Ci resztę!

#

XIII

PCPS2XBXGCN
Opis gry

Informacje ogólneXIII stanowi dokonaną przez Ubisoft próbę przeniesienia do świata wirtualnego popularnej, belgijskiej serii komiksów o tym samym tytule, której scenarzystą jest Jean Van Hamme, a rysownikiem William Vance. Zeszyty z przygodami głównego bohatera wydawane są od roku 1984, a fabuła inspirowana jest powieścią Roberta Ludluma pt. „Tożsamość Bourne'a”. Gra należy do gatunku FPS z elementami skradanki. Grafika tytułu wykonana została techniką cel-sheding naśladującą oryginalny charakter „XIII”. Twórcy zadbali również o potęgujące te doznania, typowo komiksowe efekty w tym pokazywanie na ekranie dźwięków w postaci onomatopei (BAOM!, BAM!) czy kwestii bohaterów w formie dymków. Głosu głównego bohaterowi użyczył David Duchovny znany z seriali Z archiwum X oraz Californication, a wspierającej go major Jones raperka Eve.

W Polsce wydaniem gry zajęła się Cenega, która zadbała o kinową lokalizację (napisy).

Fabuła gryAkcja rozgrywa się w roku 2000 w Stanach Zjednoczonych. Główny bohater budzi się na plaży cierpiąc na amnezję, jedyną wskazówką co do jego pochodzenia jest tatuaż z cyfrą XIII na klatce piersiowej oraz klucz do depozytu w banku. Znaleziony przez patrol przybrzeżny nie może liczyć jednak na spokój, placówka zostaje bowiem zaatakowana przez nieznanych sprawców. Od tego momentu zmuszony będzie zrobić wszystko by poznać swoją prawdziwą tożsamość. Poruszy przy tym najwyższe szczebla, szczególnie gdy na jaw wyjdzie to, że mógł być zamieszany w zabójstwo prezydenta Wiliama Sheridana. Na jego drodze stanie chętna do pomocy major Jones, jak również wysłany jego śladem płatny zabójca o pseudonimie Mangusta.

Silnik gryGra oparta została na Unreal engine 2 stworzonym przez Epic Games. Wsparcie silnika dla konsol PlayStation 2, GameCube i Xbox pozwoliło wydać XIII również na te platformy.

GameplayTytuł stanowi klasyczny przykład strzelanki. Główny bohater może korzystać z wielu rodzajów broni (m.in. nóż, karabiny M-16 i AK-47, shotgun, bazooka czy M60), a także wykorzystywać w walce elementy otoczenia np. krzesła. Podczas 8 rozdziałów podzielonych na 34 misje gracz musi wykazać się zręcznością i celnością, jak również umiejętnościami skradania oraz cichego eliminowania wrogów.

XIII pozwala także na zabawę multiplayer poprzez sieć dla maksymalnie 16 graczy. Wśród dostępnych trybów znalazły się Team Deathmatch, Deathmatch, Capture the Flag, Sabotage (ekskluzywnie dla Xbox i PC), The Hunt (PC, PS2 i GameCube), and Power-Up (PC i PS2).
Opis gry napisał # Paweł „bold” Ryszka, ostatnia aktualizacja - 08 września 2006.

Klasyfikacja PEGI

PEGI PEGI

Tryby rozgrywki

1-2 graczy, rywalizacja, single player, split screen
1-16 graczy, rywalizacja, multiplayer
Najświeższe informacje
Gra

XIII

Wydania gry

już wydane
# 18 listopada 2003 PCPS2
# 24 listopada 2003 XBXGCN
# 11 grudnia 2003 PC

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PC
XBX
GCN
PS2