Zacznij pisać nazwę gry / firmy w dowolnym języku, a podpowiemy Ci resztę!

#
Opis gry
Xenogears to klasyczny przykład japońskiego RPG. Tytuł ten zyskał status kultowego i uznawany jest za jedną z najbardziej złożonych oraz najciekawszych gier fabularnych w historii. Oryginalnie projekt został przygotowany przez Tetsuyę Takahashiego oraz jego małżonkę Kaori Tanakę jako propozycja scenariuszu dla Final Fantasy VII - pozwolono im jednak samodzielnie go rozwijać, a w zamyśle miał stać się kontynuacją Chrono Trigger. Ostatecznie jednak idea doczekała się samodzielnej edycji, niezwiązanej z żadną z innych gier.

W tworzenie Xenogears zaangażowany był Hiromichi Tanaka, znamy między innymi z prac nad serią Final Fantasy oraz grą Secret of Mana. Soundtrack skomponował za to Yasunori Mitsuda (Chrono Trigger), który inspirował się, chociażby muzyką irlandzką i celtycką. Pomimo wysokich ocen, ambitne dzieło zawierające w sobie odwołania do filozofii Nietzschego, Junga czy Freunda oraz religijnego symbolizmu, okazało się również niełatwe w odbiorze. Tłumacz Richard Honeywood uznał ją za jedną z najtrudniejszych do przełożenia gier w jego karierze.

Gra została wydana w roku 1998 wyłącznie na konsolę Sony Playstation, doczekała się własnej serii gadżetów, książek i mangi. Mimo to nie odniosła sukcesu komercyjnego, przez co nie powstały kontynuacje. Za spadkobiercę Xenogears uznawane są jednak pozycje z cyklu Xenosaga.

Fabuła gryGłównym bohaterem jest osiemnastoletni Fei Fong Wong zamieszkujący wioskę Lahan. Cierpi on na amnezję i nie pamięta nic sprzed trzech lat, kiedy to został sprowadzony przez tajemniczego człowieka. Jego przygoda zaczyna się wraz z atakiem mechów Gebler, kiedy to dostaje się do jednej z pustych maszyn i staje do walki. Po bitwie zostaje jednak oskarżony o sprowadzenie zagłady na wioskę i postanawia ją opuścić wraz z doktorem Citanem. Fei nie jest w stanie określić, skąd wiedział, jak pilotować jednego z mechów. Z czasem jednak odkryje zawiłości swojej przeszłości, a zarazem uwikła się w wieloletnią walkę między dwoma krajami Aveh i Kislev.

Aspekt technicznyXenogears było jedną z pierwszych gier przeznaczonych na Playstation wykorzystujących elementy 3D, które w produkcji występowały obok 2D. Tytuł wzbogacają wysokiej jakości filmiki wzorowane na anime.

Mechanika rozgrywkiZabawa w dużej mierze przypomina klasyczne rozwiązania stosowane w jRPGach z tego okresu, w tym serii Final Fantasy czy Chrono Trigger. Sterujemy tu więc drużyną bohaterów z Fei Wongiem na czele, przemierzamy otwarty świat i bierzemy udział w starciach. W bitwach twórcy zastosowali Active Time Battle, zgodnie z którym czas do kolejnej tury danej postaci wyznacza specjalny pasek. W klasycznych pojedynkach korzystamy z ataków o różnej sile, do których przeprowadzenia wymagana jest różna wartość AP. Podobnie jak w Chrono Trigger, techniki można łączyć w znacznie silniejsze kombinacje, tutaj nazwane deathblows. Swoistą nowością jest za to drugi rodzaj prowadzonych walk, czyli te, w których zasiadamy za sterami mechów. Zyskujemy wtedy nowe ataki oparte na wyposażeniu maszyny, a do ich wykonania potrzebujemy paliwa.

Bardzo ważnym elementem Xenogears są rozmowy, które zdradzają informacje o świecie, a także historię i motywację postaci. Szczególnie druga płyta obfituje w znaczne ilości dialogów, które przyćmiły eksplorację i walkę, co było także powodem krytyki.
Opis gry napisał # Krzysiek „Bebop” Kałuziński, ostatnia aktualizacja - 19 września 2017.

Klasyfikacja PEGI

brak danych

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
brak trybu sieciowego
Najświeższe informacje
 • #

  Square Enix zaprezentowało figurki z kultowego Xenogears

  23 czerwca 2018
  Square Enix ponownie sięgnie po markę Xenogears, choć tym razem nie będzie to miało związku z żadną grą (a szkoda!). Firma pokazała trzy figurki przedstawiające postacie z kultowego jRPGa. Mowa o...
Gra

Xenogears

 • Platformy: PSX
 • Gatunek:
 • Producenci:
 • Wydawcy:
 • Tematy Fantasy, Futurystyczna

Wydania gry

planowane
# 1998 PSX

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PSX