Gamedile.pl

#
Znana także jako Banjo Kazooie.
Opis gry
Banjo-Kazooie jest bardzo dynamiczną grą platformową zaprojektowaną przez znane studio Rare, mające spore doświadczenie na arenie konsolowych gier wideo. Gra powstała w czerwcu 1998 roku z myślą o konsoli Nintendo 64 - z uwagi na ogromną popularność, później doczekała się remake'u na Xboksie 360. Na tę platformę trafiła w formie cyfrowej.

Fabuła gryZaprezentowana w grze historia przybliża nam postać tytułowego Banjo oraz jego ptasiego przyjaciela Kazooie, zamieszkującego jego plecak. Obaj bohaterowie stają przed nie lada wyzwaniem. Szalona wiedźma o imieniu Gruntilda przygotowała specjalny wywar w swoim kotle zwanym Dungpotem. Ten powiedział jej, że - wbrew temu, co wcześniej sądziła - wcale nie jest najpiękniejszą kobietą na świecie. Jest nią Tooty, siostra głównego bohatera. Mówiąca wyłącznie rymami czarownica, wściekła z uwagi na tę informację, postanawia porwać Tooty - i udaje jej się to. Jej planem jest zamiana wyglądu z piękną dziewczyną.

Banjo, usłyszawszy o całym zajściu, wyrusza z misją ratunkową. Przemierzając różne światy musi walczyć z napotykanymi niebezpieczeństwami, zbierać masę przedmiotów, a końcu pokonać samą Gruntildę.

Mechanika rozgrywkiBanjo-Kazooie pod wieloma aspektami rozgrywki przypomina Super Mario 64. Oznacza to, że mamy tu do czynienia ze swoistym lobby wyboru światów, które odblokowujemy poprzez zbieranie określonych przedmiotów (w tym przypadku kawałków puzzli) w tych już odblokowanych krainach. W każdym świecie znajduje się dziesięć tych odłamków. Oprócz nich zbierać można również nuty, które dają dostęp do poziomów specjalnych - ich jest jednak o wiele więcej. Zbierać można też specjalne Tokeny Mumbo, dające graczom możliwość przemiany w jedną z kilku różnych istot.

Rozgrywka sama w sobie polega oczywiście na bieganiu po rozległych krainach, walce z przeciwnikami i zbieraniu wyżej wspomnianych elementów, jak również rozwiązywaniu prostych zagadek logicznych. Celem głównym jest dotarcie do teleportu kończącego każdy z poziomów.

Warstwa technicznaGra bazuje na rozbudowanym silniku 3D. Jako że jest to produkcja przeznaczona również dla nieco młodszych odbiorców, da się tutaj odczuć sympatyczną atmosferę, a każdy z odwiedzanych przez nas światów jest żywy i kolorowy.

W zremasterowanej wersji na Xboksa 360 autorzy wprowadzili naturalnie bardzo dużo poprawek, które sprawiły, że gra wspiera znacznie wyższe rozdzielczości ekranu, oferując oprawę na jeszcze wyższym poziomie.

Naszym zmaganiom w Banjo-Kazooie przygrywają utwory wykonywane właśnie na... banjo. Tworzy to specyficzny, wesoły klimat oraz zwiększa dynamizm rozgrywki. Postaci posiadają tutaj własny głos, jednak nie wypowiadają żadnych słów - ich dialogi są za to udźwiękowione powtarzającymi się podczas pojawiania się dymków wypowiedzi odgłosami. Była to jedna z pierwszych gier wykorzystujących ten zabieg, a pomysł ten został potem wykorzystany w wielu innych tytułach, nie tylko tych od Rare.
Opis gry napisał # Paweł „bold” Ryszka, ostatnia aktualizacja - 16 lutego 2017.

Klasyfikacja PEGI

PEGI

Tryby rozgrywki

brak danych
brak danych
Gra

Banjo-Kazooie

  • Platformy: N64360
  • Gatunek: Platformówka» Zręcznościowa
  • Producenci:
  • Wydawcy:
  • Wsparcie dla: Kompatybilność wsteczna

Wydania gry

planowane
# 1998 N64
# 2008 360
# 1998 N64