Gamedile.pl

#
Znana także jako Final Fantasy 15.
Opis gry
Final Fantasy XV to opracowana przez pochodzące z Japonii Square Enix piętnasta odsłona kultowego już cyklu gier jRPG - początkowo planowano, by stała się częścią projektu „Fabula Nova Crystallis”, zakładającego umiejscowienie akcji trzech gier z serii w tym samym uniwersum. Później jednak plany te porzucono.

W wersji oryginalnej całość miała ukazać się jako tytuł ekskluzywny dla PlayStation 3, pod nazwą Final Fantasy Versus XIII (zapowiedziana w 2006 roku) - w czasie targów E3 2013 ogłoszono jednak zmianę nazwy oraz właśnie uczynienie z gry kolejnej części głównego cyklu. Wtedy też potwierdzono, że trafi na konsole ósmej generacji - PlayStation 4 i Xbox One. Zmianie uległy nie tylko te aspekty, ale również główna osoba odpowiedzialna za całość. Choć początkowo był nią Tetsuya Nomura, w czasie procesu deweloperskiego postanowiono, że skupi się na Kingdom Hearts III, a pieczę nad FF XV przejmie po nim Hajime Tabata. Połączył on trzy zespoły pracujące nad poszczególnymi aspektami gry (gameplayem, silnikiem i przerywnikami filmowymi) w całość. W sumie nad tytułem pracowało około 300 osób.

Fabuła gry


,
Historia opowiedziana w grze kręci się wokół księcia o imieniu Noctis Lucis Caelum, który jest prawowitym następcą oczekującym na objęcie władzy nad Królestwem Lucis. To stało się znacznie bardziej rozwinięte w porównaniu do innych miast w świecie gry, co przyczyniło się do tego, że wyglądem zaczęło przypominać współczesne miasta. Wraz z tym postępem jednak odizolowało się od innych - doprowadziło to w końcu do wojny z inną nacją, zwaną Niflheim. Ta, kontrolująca niemal cały kontynent, chciała wydrzeć Lucis ostatni kryształ świata, w którego posiadaniu było w momencie prezentowanych wydarzeń. Choć po wielkiej zimnej wojnie nawiązany został traktat między oboma miastami, okazało się, że strona Niflheimu nie spełniła jego postanowień, najeżdżając na Lucis i niszcząc jego stolicę, Insomnię. Okazuje się jednak, że to dopiero początek.

Mechanika rozgrywkiAkcję w grze Final Fantasy XV obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby, przy czym podczas zabawy jesteśmy w stanie bezpośrednio kierować poczynaniami tylko Noctisa, mimo, że nasza drużyna może składać się z kilku członków (reszta kierowana jest przez Sztuczną Inteligencję). Choć głównym elementem rozgrywki, obok eksploracji ogromnego świata, jest walka, autorzy zrezygnowali z jej turowego przedstawienia. W związku z tym pojedynki tutaj mają znacznie dynamiczniejszy charakter, niż w jakiejkolwiek innej części cyklu. W ich trakcie możemy korzystać z dodatków, takich jak działka stacjonarne czy nawet mechy.

Główny bohater, którym kierujemy posiada dostęp do wielu charakterystycznych umiejętności - potrafi między innymi teleportować się na krótkie dystanse. Zdolności mogą być wykorzystywane w czasie walki, jak również łączone z tymi posiadanymi przez innych członków naszej drużyny. Wtedy zwiększa się nasza skuteczność i efektywność w trakcie pojedynków.

Rozgrywka toczy się w ogromnych rozmiarów otwartym świecie, który możemy przemierzać nie tylko pieszo, ale także przy użyciu różnego rodzaju pojazdów. Choć główną rzeczą, którą tu robimy jest wykonywanie zadań linii fabularnej, nie brakuje tutaj misji pobocznych, zazwyczaj zlecanych przez niezwiązanych z wątkiem fabularnym NPC-ów. Pełno tutaj również sekretów, których zbieranie nie jest wymagane.

Warstwa technicznaOprawa graficzna Final Fantasy XV bazuje na silniku Luminous Studio w wersji 2.0, który gwarantuje bardzo dużą szczegółowość zarówno jeżeli chodzi o świat przedstawiony, jak i postaci w nim występujące. Całość działa w rozdzielczości 1080p z 30 klatkami na sekundę - w porównaniu z 20 tysiącami wielokątów, które składały się na postaci w Final Fantasy XIII, tutaj skorzystano z przeszło stu tysięcy, co świadczy o rozległości zmian, na jakie zdecydowali się twórcy. Przy tworzeniu gry autorzy czerpali inspirację ze świata rzeczywistego, a przede wszystkim z krajobrazów współczesnej Japonii. Całość zachowuje przy tym poważny charakter i specyficzną atmosferę, która zresztą towarzyszy całej serii.

Za przygotowanie ścieżki dźwiękowej do tytułu odpowiada Yoko Shimomura, która zasłynęła swoim podkładem dźwiękowym z serii Kngdom Hearts. Cała gra doczekała się wydania dwóch wersji demonstracyjnych, z czego jedna była dołączana (w postaci kuponu) do Final Fantasy Type-0 HD, gdy to trafiło do sprzedaży.
Opis gry napisał # Paweł „bold” Ryszka, ostatnia aktualizacja - 24 czerwca 2017.

Klasyfikacja PEGI

PEGI PEGI

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
brak trybu sieciowego
Najświeższe informacje
 • #

  Assassin's Creed zawita do Final Fantasy XV i vice versa

  26 sierpnia 2017
  Square Enix już od jakiegoś czasu współpracuje z Ubisoftem i często przemyca do swoich tytułów nawiązania do popularnej serii Assassin's Creed. Tym razem studio zdecydowało się podarować graczom, którzy w...
 • #

  Auto Regalia z Final Fantasy XV trafi do Forzy Horizon 3

  29 lipca 2017
  Square Enix mocno pracowało na to, by Regalia, słynny pojazd Noctisa Lucisa Caeluma z Final Fantasy XV, zyskał miano kultowego. Teraz samochód zaprezentuje swoje walory również w Forza Horizon 3. Auto będzie...
 • #

  Final Fantasy XV z sześcioma milionami sprzedanych egzemplar...

  10 stycznia 2017
  Autorzy gry Final Fantasy XV mają powody do dumy - nie dość, że ich tytuł został pozytywnie przyjęty przez społeczność graczy to teraz może się również pochwalić świetnymi wynikami sprzedaży. Jak...
Gra

Final Fantasy XV

Wydania gry

już wydane
# 29 listopada 2016 PS4XO
# 29 listopada 2016 PS4XO

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PS4
XO