Gamedile.pl

#

Observer

PCPS4XO
Znana także jako >observer_.
Opis gry
Observer to pierwszoosobowa psychologiczna gra przygodowa utrzymana w konwencji horroru, zaprojektowana przez polskie Bloober Team, autorów znanego Layers of Fear. Gra została wydana z ramienia studia Techland 16 sierpnia 2017 roku w wersji na komputery osobiste.

Fabuła gryWarstwa fabularna produkcji przenosi nas do dystopijnej wersji Krakowa. Rozgrywa się w przyszłości, w 2048 roku. Tutaj poznajemy postać Daniela Lazarskiego, który pała się nietypowym jak na dzisiejsze czasy zawodem - jetst detektywem neuronowym. Potrafi włamywać się do umysłów podejrzanych, by na przykład dowiedzieć się, gdzie przebywają. Działa przy tym na usługach jednostki policji, która finansowana jest przez liczącą się w świecie korporację Chiron.

Zaprezentowana w grze historia tego człowieka rozpoczyna się w momencie, kiedy otrzymuje on list od swojego zaginionego przed wieloma laty syna - jak się okazuje, on sam pracuje dla Chiron, jako wysoko postawiony inżynier. Mężczyzna rozpoczyna śledztwo, mające na celu doprowadzenie go do jego potomka.

Mechanika rozgrywkiAkcja w grze Observer ukazana została z perspektywy pierwszej osoby. Większą część rozgrywki poświęcamy eksploracji kolejnych lokacji oraz wchodzeniu w interakcję z napotykanymi postaciami. Niejednokrotnie musimy znaleźć wejścia do zamkniętych pomieszczeń, przekradać się niezauważeni pomiędzy podejrzanymi i włamywać się do ich umysłów - to właśnie ta funkcjonalność odróżnia grę na tle innych.

Warstwa technicznaZ uwagi na fakt, że całość osadzona została w konwencji horroru science fiction, ma to swoje odbicie w oprawie audiowizualnej. Ścieżka dźwiękowa ma za zadanie budować klimat grozy, niepokoju i wyobcowania, grając na emocjach odbiorców. W warstwie graficznej dominują z kolei ciemniejsze barwy, również mające za zadanie tworzyć mroczną atmosferę.
Opis gry napisał # Paweł „bold” Ryszka, ostatnia aktualizacja - 17 sierpnia 2017.

Klasyfikacja PEGI

PEGI PEGI PEGI

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
brak trybu sieciowego
Najświeższe informacje
 • #

  Ekipa Bloober Team laureatem Paszportu Polityki

  12 stycznia 2018
  Studio Bloober Team otrzymało Paszport Polityki w kategorii Kultura Cyfrowa za zeszłoroczną grę Observer. Krakowski zespół wygrał w ten sposób z Acid Wizard Studio oraz The Farm 51. Nagrodę odebrali producenci...
 • #

  Daniel Lazarski z gry Observer w oczach Rutgera Hauera

  17 sierpnia 2017
  Do sieci trafił dziś film, w którym znany aktor Rutger Hauer opowiada o swojej roli Daniela Lazarskiego, w którą wcielił się w świeżo wydanej grze Observer polskiego studia deweloperskiego Bloober Team. Znany z...
Gra

Observer

 • Platformy: PCPS4XO
 • Gatunek: Przygodowa» FPP
 • Producenci:
 • Wydawcy: Techland
 • Tematy Cyberpunk, Science fiction

Wydania gry

już wydane
# 15 sierpnia 2017 PC
# 15 sierpnia 2017 PCPS4XO

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PC
PS4
XO