Pro Evolution Soccer 2019 (Winning Eleven 2019, PES 2019) - recenzja gry - gry, minigry, opisy gier, darmowe gry, solucje do gier, poradniki do gier
Zacznij pisać nazwę gry / firmy w dowolnym języku, a podpowiemy Ci resztę!


Kokokoko PES jest spoko!

Recenzja gry Pro Evolution Soccer 2019
napisał # Krzysztof „Bebop” Kałuziński, 18 września 2018
To niesamowite, jak mocno zmieniła się piłka nożna w ciągu ostatnich lat. Nagle bramkarze stali się ostatnimi defensorami na przedpolu, boczni obrońcy ofensywnymi wahadłowymi, a długie utrzymywanie się przy piłce przestało być gwarantem zwycięstwa (o czym boleśnie przekonali się Niemcy podczas Mundialu w Rosji). W branży gier rozwój jest podobny, dlatego trzymanie się tych samych rozwiązań w końcu zawodzi. Czy Konami nie jest czasem w podobnej sytuacji, co kadra Niemiec?

Mocne stronyZacznijmy od tego, co dobre. Nie przesadzając, powiem, że to najlepszy symulator piłki nożnej obecnie dostępny na runku. Deweloperzy przeszli samych siebie i przebili genialną poprzedniczkę. Każdy mecz to prawdziwy piłkarski spektakl. Zagrania są płynne i widowiskowe, a szmacianka żyje własnym życiem. Zawsze jednak w zgodzie z prawami fizyki.Gameplay mocno (i przede wszystkim udanie) naśladuje prawdziwą rozgrywkę. Swoją cegiełkę dodają do tego realistycznie (w większości) wyglądające facjaty zawodników, jak i największa perełka tego wydania - Magic Moments. To nic innego jak odwzorowane zagrania najlepszych piłkarzy świata. Teraz nie tylko wysoki overall i nazwisko świadczą o klasie. Już po animacjach oraz charakterystycznych zagraniach (no look pass, przerzuty zewnętrzną częścią stopy) wiemy, z kim mamy do czynienia.

Wystarczy przejąć kontrolę nad takimi tuzami jak Messi, Salah czy Modrić, by zobaczyć, jakiej klasy są to zawodnicy. Warto wspomnieć także o Real Touch+, który świetnie pokazuje, jak piłkarze przejmują futbolówkę różnymi partiami ciała. Teraz znacznie częściej sklejają ją barkiem czy kolanem, nie siląc się na ryzykowane czekanie, aż spadnie na stopę.Na koniec jeszcze zaznaczę, że Sztuczna Inteligencja dobrze adaptuje się do naszych poczynań na boisko. Lubisz prostopadłe podania do Mbappe? Komputer podwaja krycie. Może zatem podania na skrzydło? Zaraz okazuje się, że kilku piłkarzy przeciwnika ustawia się do przecięcia. To kolejny dobry punkt PESa.

Słabe stronyNiestety, gra praktycznie na gameplayu się kończy. Trudno nie odnieść wrażenia, że Konami stoi w miejscu. Znów dostajemy te same tryby z drobnymi ulepszeniami. Brak tu ewolucji, w stylu np. historii Alexa Huntera od konkurencji.

Najbardziej kuleją licencje. W tym roku PES (po 10 latach) stracił prawa do Ligi Mistrzów oraz Ligi Europejskiej, tym samym gracze zostali praktycznie z niczym. Nie oszukujmy się, tej straty nikomu nie wynagrodzą rozgrywki zespołów z Rosji, Belgii, Portugalii ani tym bardziej z Irlandii. Jak zwykle na PC i PS4 możemy skorzystać z nieoficjalnego patcha, by nasz MD White zamienił się w Real Madryt. To jednak nie tak powinno wyglądać.Wpływa to na odbiór i sprzedaż PESa, która z kolei przekłada się na tryb sieciowy. W MyClub często musiałem oglądać smutny komunikat informujący, że nie udało się znaleźć oponenta. Wszystko przez to, że graczy jest mało. Z każdym dniem jest jednak coraz lepiej, wiec sytuacja może się jeszcze polepszyć.

PodsumowaniePowtórzę się - PES 2019 to najlepszy symulator piłki nożnej na rynku. Gameplay ma wszystko: realizm gry, piłkarzy, stadionów. Widać, że technika skanowania obiektów przynosi dobry rezultat, podobnie, jak odwzorowywanie animacji.

Cykl jednak powoli daje się pożreć Electronic Arts, które ma fundusze na wykupowanie licencji na wyłączność, a także odebranie wspomnianej Ligi Mistrzów. FIFA sięga po wszystko, jak po swoje, a przy tym stale stara się wprowadzać nowe elementy.

Przez to właśnie Pro Evolution Soccer pozostaje perełką dla nielicznych.

Techland Kopię gry do recenzji dostarczył Techland - jej polski wydawca. Recenzja napisana w oparciu o wersję na PS4.
Gra

Pro Evolution Soccer 2019

 • Platformy: PCPS4XO
 • Gatunek: Sportowa» Piłka nożna» Symulator
 • Producenci: Konami (główny)
 • Wydawcy: # Konami# Techland
 • Tematy Realistyczna
 • Wsparcie dla: Gamepad (PC)
 • Prezentacja: 3D

Wydania gry

już wydane
# 28 sierpnia 2018 PCPS4XO
# 30 sierpnia 2018 PCPS4XO

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PC
XO
PS4

Plusy

 • gameplay
 • Magic Moments
 • Real Touch+

Minusy

 • brak znaczących zmian
 • licencje
9 Niemal ideał