Blade Runner - gry, minigry, opisy gier, darmowe gry, solucje do gier, poradniki do gier
Zacznij pisać nazwę gry / firmy w dowolnym języku, a podpowiemy Ci resztę!

Opis gry
Produkcja stworzona przez studio Westwood z myślą o komputerach osobistych, wydana w roku 1997. Blade Runner należy do nurtu cyberpunk, mocno inspirowany jest książką science fiction Czy androidy marzą o elektrycznych owcach Philipa K. Dicka, a także opartym na jej motywach filmem Łowca androidów z 1982 roku. Gra toczy się zresztą w tym samym świecie, a nawet czasie, co obraz w reżyserii Ridleya Scotta. Mamy nawet możliwość spotkania tych samych bohaterów, którzy posiadają oryginalne głosy aktorów z ekranu. W grze nie zobaczymy jednak postaci Ricka Deckarda granego przez Harrisona Forda, choć jest on parokrotnie wspomniany.

Blade Runner reklamowany był jako gra przygodowa 3D tocząca się w czasie rzeczywistym. Unikalny charakter produkcji polega właśnie na nietypowej fabule, w której wydarzenia mają miejsce nawet bez naszej ingerencji.

Fabuła gryProtagonistą Blade Runnera jest początkujący łowca Ray McCoy, który w roku 2019 w Los Angeles zajmuje się polowaniem na replikantów, czyli zbuntowane androidy podszywające się pod ludzi. Jego śledztwo dotyczy dokonanych przez nich rzezi zwierząt w sklepie. Czyn ten traktowany jest niemalże jak zabójstwo człowieka, z uwagi na problem z wyginięciem wielu gatunków. Sytuacja skomplikuje się dla McCoya, kiedy zostanie wrobiony w zabójstwo cywila. Od tego momentu będzie musiał nie tylko tropić, ale i uważać na dawnych kolegów.

Podobnie jak film, gra również pozostawia wiele niedopowiedzeń, każe nam zastanawiać się nie tylko nad tym, kto jest androidem (zmieniają się oni między sesjami), ale nawet czy nie jest nim główny bohater. Twórcy przewidzieli aż trzy różne zakończenia, zależne od podejmowanych przez nas decyzji.

Mechanika rozgrywkiBlade Runner to trzecioosobowa gra z gatunku point & click, bazująca na eksploracji, rozmowach oraz używaniu przedmiotów. Produkcja skupia się jednak głównie na pracy detektywa, na bok odsuwając chociażby zagadki czy elementy akcji. Te jednak występują - jako Roy McCoy będziemy używać broni czy uciekać przed wybuchami.

Bardzo ciekawym aspektem gry jest test Voighta-Kampffa, który pozwala sprawdzić podejrzaną personę i ustalić, czy jest ona replikantem. Polega on na zadawaniu bazujących na emocjach pytań oraz badaniu reakcji oka na nie. Dobór kwestii musi być jednak dobrze zbalansowany. Złe dobrane pytania zakończą test przed czasem, nie dając nam pewnego rezultatu. Skorzystanie z maszyny jest możliwe w konkretnych sytuacjach, choć w niektórych rozmowach jest to także opcjonalne działanie.
Opis gry napisał # Krzysiek „Bebop” Kałuziński, ostatnia aktualizacja - 28 listopada 2017.

Klasyfikacja PEGI

brak danych

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
brak trybu sieciowego
Najświeższe informacje
 • #

  Gra Blade Runner trafiła na GOG.com

  18 grudnia 2019
  Blade Runner to kultowa produkcja przygodowa, którą od teraz można zakupić w sklepie GOG.com. Wersja wyceniona została na 34,99 zł, jednak w tym momencie można ją nabyć za 31,59 zł z okazji Winter...
Gra

Blade Runner

 • Platformy: PC
 • Gatunek: Przygodowa» Fabularna» Point & Click
 • Producenci: Westwood Studios
 • Wydawcy: # Westwood Studios
 • Tematy Cyberpunk, Detektywistyczna, Futurystyczna, Noir
 • Perspektywa: Trzecioosobowa (TPP)
 • Prezentacja: 3D

Wydania gry

już wydane
# 03 listopada 1997 PC

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PC