Gamedile.pl

#
Opis gry
Gra przygodowa z gatunku point & click z roku 1990 została stworzona przez studio Dynamix i początkowo wydana na systemach Dos i Macintosh. Trzy lata później trafiła również na Sega CD i Amigę, a od 2017 jest dostępna w cyfrowej ofercie polskiego serwisu GOG. Rise of the Dragon to produkcja korzystająca z charakterystycznych dla nurtu cyberpunk elementów. Twórcy dość jawnie pokazali, że mocną inspiracją był dla nich film Ridleya Scotta Łowca androidów (w oryginale „Blade Runner”). Główny bohater wyglądem przypomina granego przez Harrisona Forda Ricka Deckarda, nosi do tego przydomek Blade, a jego losy utrzymane są w ciężkim klimacie noir.

Fabuła gryAkcja toczy się w roku 2053 w Los Angeles, a my wcielamy się w rolę byłego policjanta, a obecnie prywatnego detektywa Williama „Blade'a” Huntera. Otrzymuje on od prezydenta miasta zadanie znalezienia złoczyńcy, przez którego zginęła jego córka Chandra. Powodem jej śmierci był nowy, eksperymentalny narkotyk, który wywołał u niej okropne mutacje. W swoim śledztwie Blade natknie się na chińską mafię, którą jako jedyny będzie mógł powstrzymać przed jej kulminacyjnym dziełem. Podczas swojej misji wspomoże go jego dziewczyna Karyn - zajmie się ona badaniem dostarczanych dowodów.

Mechanika rozgrywkiW Rise of the Dragon dominuje perspektywa pierwszoosobowa, gra jest zaś klasycznym przykładem produkcji point & click. Twórcy zaprezentowali tutaj system ciągłego upływu czasu, wiele wydarzeń toczy się o określonej godzinie, niekiedy mamy także umówione spotkania z postaciami, jak np. randkę z Karyn. Narzuca to pewien rygor w planowaniu działań, szczególnie, że podróżowanie między lokacjami też nie trwa krótko.

Wiele postawionych przed nami zadań rozwiązać możemy na kilka sposobów, np. do zamkniętego przez policję mieszkania możemy się dostać dzięki wcześniej ukradzionej karcie dostępu albo poprzez wysadzenie przejścia, czym jednak ściągniemy sobie na głowę kolejnych mundurowych. Niekiedy jednak złe poprowadzenie rozmowy może być dla nas równoznaczne z przegraną, nie uzyskamy wtedy ważnych informacji i nie popchniemy fabuły dalej.

W grze występują również nieliczne etapy zręcznościowe. To momenty, w których Blade chwyta za broń. Mamy wtedy możliwość wzięcia udziału w strzelaninie, jeśli jednak nie poradzimy sobie z tym zadaniem podczas kilku podejść, gra zaproponuje nam pominięcie ich z automatycznym zaliczeniem.
Opis gry napisał # Krzysiek „Bebop” Kałuziński, ostatnia aktualizacja - 28 listopada 2017.

Klasyfikacja PEGI

brak danych

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
brak trybu sieciowego
Wymagania sprzętowe wersji na PC

Minimalna konfiguracja

  • System operacyjny: Windows: 7 / 8 / 10
  • Procesor: 1.8 GHz
  • Pamięć: 512MB RAM
  • Karta graficzna: 3D kompatybilna z DirectX 7
  • Miejsce na dysku: 1 GB

Zalecana konfiguracja

  • System operacyjny: Windows: 7 / 8 / 10
  • Procesor: 1.8 GHz
  • Pamięć: 1 GB RAM
  • Karta graficzna: 3D kompatybilna z DirectX 9
  • Miejsce na dysku: 1 GB

Gry podobne do Rise of the Dragon

Gra

Rise of the Dragon

Wydania gry

już wydane
# 14 listopada 1990 PC
# 08 listopada 2017 PC

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PC