Doom (2016) (Doom 4) - gry, minigry, opisy gier, darmowe gry, solucje do gier, poradniki do gier
Zacznij pisać nazwę gry / firmy w dowolnym języku, a podpowiemy Ci resztę!

#

Doom (2016)

PCPS4XOSwitch
Znana także jako Doom 4.
Opis gry
Doom to stworzona przez studio id Software i wydana przez Bethesdę pierwszoosobowa strzelanka, będąca czwartą główną częścią popularnej serii o dokładnie tej samej nazwie, a jednocześnie swoistym wznowieniem jej pierwszej części. Często jest mylona właśnie z klasykiem z 1993 roku, przede wszystkim z uwagi na dzielenie z nim tytułu. Początkowo całość była określana przez graczy jako Doom 4.

Fabuła gryHistoria w grze rozgrywa się w świecie utrzymanym w konwencji science fiction - sama warstwa fabularna nie uległa dużej zmianie w stosunku do tego, co prezentowały poprzednie odsłony. Po raz kolejny przejmujemy zatem kontrolę nad komandosem, który wyrusza do bazy wojskowo-badawczej korporacji UAC na Marsie, by tam stanąć naprzeciw istotom nie z tego wymiaru. Te zaczęły dostawać się do naszego świata za sprawą nieumyślnie uruchomionego portalu czasoprzestrzennego.

Mechanika rozgrywkiRozgrywka w grze Doom cechuje się bardzo dużym dynamizmem - niemal cały czas znajdujemy się tu w ruchu, biegając i strzelając we wrogów, których napotykamy na naszej drodze. Stale jesteśmy zachęcani do dynamicznego parcia naprzód - nasz bohater nie regeneruje sobie życia wraz z upływającym czasem, a zamiast tego zabierając je z poległych przeciwników.

Kluczową rolę w produkcji odgrywa eksploracja, tym ciekawa, że powróciły tutaj sekretne pomieszczenia, które po odkryciu dają nam dostęp do specjalnych bonusów między innymi w postaci broni, ulepszeń opancerzenia i pasywnych umiejętności. Mapa każdego z obszaru wyświetla ilość możliwych do odkrycia miejsc, nie pokazując jednak ich dokładnej lokalizacji.

Obok trybu rozgrywki dla pojedynczego gracza, możliwego do przejścia również na poziomie trudności Ultra-Nightmare, całość daje nam szansę na zabawę wieloosobową. W niej znalazło się miejsce na zarówno bardziej klasyczne tryby, jak deathmatch czy team deathmatch, jak i te mniej szablonowe - freeze tag, domination i warpath. W trakcie rozgrywki multiplayer możemy znaleźć paczki z power-upami, apteczkami oraz platformy wystrzeliwujące nas w powietrze.

Warstwa technicznaDoom bazuje na autorskim silniku id Tech 6, który zapewnia jej znacznie większy dynamizm, będący kontrastem do bardziej survival-horrorowego podejścia zaprezentowanego w Doom 3. W stworzeniu trybu rozgrywki wieloosobowej autorom pomagało studio Certain Affinity. Gra działa z płynnością rzędu 30 klatek na sekundę, co autorzy tłumaczą chęcią sprawienia, by wyglądała fenomenalnie. Powiedzieli również, że całość bazuje na technologii trzykrotnie przewyższającej tej wykorzystanej do stworzenia gry RAGE.
Opis gry napisał # Paweł „bold” Ryszka, ostatnia aktualizacja - 02 września 2017.
PlayStation 4
obsługa gry zdalnejfunkcja wibracji DualShock 4 • HD 720p/1080i/1080p • 48 GB wymaganego miejsca na dysku
Xbox One
obsługa gry zdalnejfunkcja wibracji DualShock 4

Klasyfikacja PEGI

PEGI PEGI PEGI

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
2-12 graczy, kooperacja, rywalizacja, multiplayer
Najświeższe informacje
 • #

  Doom na Switchu zajmuje mniej, bo multiplayer trzeba pobrać ...

  03 listopada 2017
  Konsola Nintendo Switch stała się bardzo popularnym sprzętem - nic więc dziwnego, że wielu twórców ochoczo zabrało się za tworzenie portów swoich gier dostosowanych do jej parametrów. Zgodnie z oczekiwaniami...
 • #

  Doom trafi na Switcha w listopadzie

  18 października 2017
  Na 10 listopada bieżącego roku studio Bethesda Softworks zapowiedziało premierę gry Doom w wersji na konsolę Nintendo Switch. Dzieło firmy id Software zostanie wydane w nieco odświeżonej wersji i ma w sobie...
Gra

Doom (2016)

Wydania gry

już wydane
# 13 maja 2016 PCPS4XO
# 13 maja 2016 PCPS4XO
10 listopada 2017 Switch

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PC
XO
PS4