Gamedile.pl

#

Nioh

PCPS4
Znana także jako Oni.
Opis gry
Nioh to stworzona przez utytułowane studio Team Ninja (znane przede wszystkim z serii Ninja Gaiden oraz Dead or Alive) gra akcji z elementami RPG wydana pierwotnie wyłącznie z myślą o konsoli PlayStation 4.

Gra po raz pierwszy została zapowiedziana w październiku 2004 roku, pod nazwą Oni i miała być wydana dwa lata później wraz z filmem, którego scenariusz został stworzony przez legendarnego japońskiego scenarzystę, Akirę Kurosawę. W czasie Tokyo Game Show w roku 2005 Koei (będące wydawcą tytułu i właścicielem Team Ninja) stwierdziło, że ze względu na pewne komplikacje produkcja filmu została anulowana, jednak gra wciąż powstaje. Mimo to wciąż brakowało jakichkolwiek informacji na jej temat. Rok później, również na TGS, został wydany pierwszy zwiastun produkcji.

Do roku 2009 nie było wiadomo, co dzieje się z grą - w kwietniu tamtego roku na łamach Famitsu wydawca ogłosił, że gra wciąż powstaje. Podczas TGS 2010 okazało się, że produkcja została przekazana firmie Team Ninja. We wrześniu 2015 roku okazało się, że gra powstaje z myślą o PlayStation 4. Tytuł zadebiutował na konsoli Sony na początku 2017 roku, a pod jego koniec pojawił się również na PC w wersji Complete Edition ze wszystkimi DLC (Smok północy, Niepokorny honor, Koniec rozlewu krwi)

Warstwa fabularnaHistoria koncentruje się na postaci Brytyjczyka Williama, żeglarza, który został zamknięty w wieży Tower of London. Tuż przed ucieczką zostaje on okradziony z jego ducha opiekuńczego Saoirse, z którym nierozłączny był od lat. Winnym okazuje się alchemik Edward Kelley, za którym William wyrusza w pogoń, która prowadzi go do Japonii. Tam sprzymierza się z Hattorim Hanzo i jego lordem, Tokugawą leyasu. W ten sposób wikła się również w toczącą się wojnę w kraju. Jest ona jednak o tyle trudna, iż biorą w niej udział nie tylko ludzie, ale również demoniczne istoty nazywane Yokai.

Mechanika rozgrywkiAkcję w grze obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby - kierujemy poczynaniami wspomnianego wcześniej Williama, zgłębiając kolejne aspekty linii fabularnej. To jednak realistyczny system walki stanowi siłę napędową całej produkcji, swoje pojedynki będziemy tu toczyć zarówno z samurajami, jak i z istotami nadprzyrodzonymi. Warto wspomnieć o bogatym ekwipunku, jaki posiada nasz bohater, w walce będziemy mogli skorzystać między innymi z Katany (lub dwóch), kusarigamy, włóczni, topora, strzelby czy łuku. W grze stosować możemy również trzy postawy, zależnie od których inaczej wyglądają ataki i obrona postaci oraz jego szybkość i siła ataków.

Ważnym aspektem jest tutaj rozwój własnej postaci - sami zadecydujemy, czy zwiększać jego siłę, zręczność czy wytrzymałość, decydując o tym, jaki sposób rozgrywki obierzemy.

Nioh oferuje również asynchroniczny tryb rozgrywki wieloosobowej - po śmierci ciała graczy przekształcają się w grób. Gdy spotkamy taki na drodze, możemy zdecydować się na pojedynek z umarłym przeciwnikiem, w nadziei na pozyskanie nowego ekwipunku, ale też z możliwością straty własnego, w przypadku przegranej.

Warstwa technicznaWykonana w pełnym 3D gra oferuje jest w pełni zoptymalizowana pod potrzeby konsoli PlayStation 4, ale i PlayStation 4 Pro, oferując wysoką rozdzielczość przy jednoczesnym zachowaniu niesamowitej płynności. Oprawa graficzna została tutaj utrzymana w mrocznym klimacie, który dodatkowo jest potęgowany przez udźwiękowienie.
Opis gry napisał # Paweł „bold” Ryszka, ostatnia aktualizacja - 06 grudnia 2016.

Klasyfikacja PEGI

PEGI PEGI

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
2 graczy, kooperacja, multiplayer
Najświeższe informacje
 • #

  Nioh otrzyma wsparcie dla myszki na PC

  27 listopada 2017
  Brak wsparcia dla myszki w pecetowym Niohu szerokim echem odbił się wśród społeczności graczy, wielu mówiło, że to niemożliwe, by gra ze Steama nie stawiała na popularnego gryzonia. A jednak tak właśnie...
 • #

  Nioh debiutuje na PC, Horizon Zero Dawn: The Frozen Wilds na...

  07 listopada 2017
  Dzisiaj Nioh rozszerza się na pecety, a Horizon Zero Dawn otrzymuje oficjalny dodatek The Frozen Wilds. Nioh to produkcja znana z PS4, która na konsoli od Sony pojawiła się początkowo 8 lutego w Polsce. Gra...
 • #

  Pecetowy Nioh bez wsparcia myszy

  04 listopada 2017
  Dokładnie 7 listopada trafi na pecety Nioh, którego ogrywać mogli do tej pory jedynie posiadacze Playstation 4. Już teraz jednak część streamerów otrzymała możliwość przetestowania gry. Ku ich zaskoczeniu...
Wymagania sprzętowe wersji na PC

Minimalna konfiguracja

 • System operacyjny: Windows 10 64bit, Windows 8.1 64bit, Windows 7 64bit
 • Procesor: Intel Core i5 3550 lub lepszy
 • Pamięć: 6 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 780 VRAM 3GB lub lepsza/AMD Radeon R9 280 VRAM 3GB lub lepsza
 • DirecX: Wersja 11
 • Sieć: Szerokopasmowe połączenie z Internetem
 • Miejsce na dysku: 100 GB dostępnej przestrzeni

Zalecana konfiguracja

 • System operacyjny: Windows 10 64bit, Windows 8.1 64bit, Windows 7 64bit
 • Procesor: Intel Core i7 4770K lub lepszy
 • Pamięć: 8 GB RAM
 • Karta graficzna: NVIDIA GeForce GTX 1060 VRAM 6GB lub lepsza/AMD Radeo R9 380X VRAM 4GB lub lepsza
 • DirecX: Wersja 11
 • Sieć: Szerokopasmowe połączenie z Internetem
 • Miejsce na dysku: 100 GB dostępnej przestrzeni
Gra

Nioh

Wydania gry

już wydane
# 07 lutego 2017 PS4
# 08 lutego 2017 PS4
# 07 listopada 2017 PC

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PS4
PC