Horizon Zero Dawn - gry, minigry, opisy gier, darmowe gry, solucje do gier, poradniki do gier
Zacznij pisać nazwę gry / firmy w dowolnym języku, a podpowiemy Ci resztę!

Opis gry
Horizon Zero Dawn to stworzona przez znane przede wszystkim z popularnej serii strzelanek Killzone studio Guerrilla Games gra akcji wzbogacona o elementy RPG. Powstała z myślą o konsoli PlayStation 4, a swojej pierwszej zapowiedzi doczekała się w czasie targów E3 2015. Produkcja w ciekawy sposób godzi ze sobą elementy science-fiction oraz postapo.

Fabuła gryAkcja gry przenosi nas w postapokaliptyczną przyszłość, kiedy ludzkość stanęła na krawędzi wyginięcia - większość populacji została zmieciona z powierzchni ziemi, a ocalali zaczęli zbierać się w raczej prymitywne plemiona, by przetrwać. Cały świat nie uległ jednak zacofaniu, to właśnie rozwinięta technologia w postaci ogromnych inteligentnych maszyn doprowadziła do takiego stanu rzeczy.

W tak nieprzyjaznym środowisku poznajemy główną bohaterkę gry - Aloy. Już jako dziecko z nieznanych przyczyn została wygnana z plemienia Nora, a wychowywał ją inny odrzucony, Rost. Nauczył ją fachu łowiectwa i pokazał jak walczyć z maszynami. Kiedy Aloy weszła jednak w wiek dorosły, pojawiła się przed nią szansa dołączenia do społeczności, po przejściu Próby. Dla ciekawej świata bohaterki to jednak dopiero początek przygody, która powiedzie ją daleko poza dom, rzuci prosto w świat pełen innych kultur oraz zaawansowanej technologii, która czyha na ludzkość. Na jej barkach stanie odkrycie powodów upadku cywilizacji.

Mechanika rozgrywkiHorizon Zero Dawn stawia na dwa różne aspekty: eksplorację i walkę. Całość umiejscowiona została w olbrzymim otwartym świecie, dzięki czemu mamy dużą swobodę w zwiedzaniu. Walka z kolei polega na starciach między reprezentowanymi przez bohaterkę zręcznością i szybkością a powolnością, wielkością i prymitywną siłą ogromnych maszyn. Twórcy oddali w nasze ręce wiele taktycznych możliwości walki. O ile wręcz przeciwników ranimy włócznią, tak na odległość możemy korzystać z trzech rodzajów łuków dających różne efekty (myśliwski jest dobry na krótki dystans, a wyborowy jest skuteczny nawet przeciwko oddalonym wrogom). Do tego dochodzą także pułapki, oprócz min, mamy tutaj np. potykacze. To umiejscowiona na ziemi linka, której przekroczenie, wywołuje porażenie prądem lub wybuch.

Gra wzbogacona została o elementy RPG, wraz z postępem fabularnym oraz pokonywaniem kolejnych wrogów Aloy zyskuje doświadczenie. Przechodzenie na kolejne poziomy doświadczenia pozwala rozwijać jej umiejętności z trzech drzewek: tropicielki, wojowniczki i karmicielki. Wśród wykupowanych zdolności znajduje się np. nakładanie kilku strzał na cięciwę łuku czy więcej miejsce w sakwie na lecznicze zioła. Dodatkowo w Horizon Zero Dawn zaimplementowano również crafting oraz opcję dominowania maszyn, które możemy dosiadać lub zmuszać do walki po naszej stronie.

Kwestie techniczneNa uwagę zasługuje piękna oprawa graficzna, w jaką została wyposażona gra. Podczas zabawy zwiedzamy tutaj wykonane z ogromnym pietyzmem środowiska (lasy, góry, ruiny i inne), podziwiając to, jak zmieniają się w zależności od pory dnia czy pogody. Szczególną dbałość o szczegóły widać np. w wykonaniu ogromnego miasta, Południka.
Opis gry napisał # Paweł „bold” Ryszka, ostatnia aktualizacja - 27 czerwca 2015.

Klasyfikacja PEGI

PEGI PEGI

Tryby rozgrywki

1 gracz, single player
brak trybu sieciowego
Najświeższe informacje
Gra

Horizon Zero Dawn

Wydania gry

już wydane
# 28 lutego 2017 PS4
# 01 marca 2017 PS4

Wersje językowe

PlatformaPL dubbingPL NapisyAngielska
PS4