Gamedile.pl

#
Opis gry
Kane & Lynch 2: Dog Days to stworzona z myślą o komputerach osobistych oraz konsolach PlayStation 3 i Xbox 360 produkcja, będąca drugą odsłoną cieszącego się sporą popularnością cyklu gier akcji od duńskiego IO Interactive. Jest trzecioosobową strzelanką z wieloma elementami znanymi z pierwowzoru.

Proces tworzenia gry rozpoczął się w październiku 2007 roku, a zatem jeszcze zanim światło dzienne ujrzała pierwsza część cyklu. Niespełna dwa lata później firma Eidos zarejestrowała znak towarowy w postaci nazwy produkcji, natomiast w listopadzie 2009 ukazał się (poprzez niemiecką stronę MTV) pierwszy teaser, jeszcze bez logo, tytułu, a nawet dźwięku. Niedługo potem gra doczekała się oficjalnej zapowiedzi, a w sierpniu 2010 roku - swojego wydania.

Fabuła gryW przeciwieństwie do pierwszej części, Kane & Lynch 2: Dog Days skupia się na postaci Jamesa Lyncha (w pierwszej części głównym bohaterem był Kane), który w pierwowzorze był opisywany jako „leczący się na własną rękę psychopata”. Po ciężkim i pełnym emocji okresie w swoim życiu mężczyzna postanowił przeprowadzić się do Szanghaju, gdzie zaczął zajmować się niewielkimi zleceniami od gangstera znanego jako Mr. Glazer. Związał się z dziewczyną o imieniu Xiu, którą szczerze pokochał - w związku z tym postanowił wykonać swoje ostatnie związane z gangsterskim życiem zadanie, w które zadecydował się zaangażować i Kane'a (pomimo tego, że nie rozmawiał z nim już od wielu lat), posiadającego cenne doświadczenie militarne.

Jak si jednak okazało, misja, której podejmują się mężczyźni wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby im się z pozoru wydawać, a w całość zamieszane jest co najmniej kilka chińskich gangów. Dochodzi do tego, że bohaterowie zamiast starać się zarobić pieniądze na dalsze życie w dostatku są zmuszeni do walki o przetrwanie oraz życie swoje i najbliższych.

Mechanika rozgrywkiJeżeli chodzi o rozgrywkę w grze, ta czerpie garściami rozwiązania zaprezentowane w pierwszej odsłonie cyklu. Znów mamy tu zatem do czynienia z trzecioosobową, bardzo brutalną i przepełnioną morderstwami, gwałtami i innego rodzaju drastycznymi scenami strzelanką o mrocznym klimacie i niezwykle dynamicznej akcji.

Gra została stworzona z myślą o kooperacji, teraz nie tylko offline, ale również i w sieci. Samotnicy bez problemu mogą tu jednak grać w pojedynkę. W dwie osoby możemy rozegrać pełną kampanię fabularną, lub też wybrane jej etapy - ci z kolei, którzy wolą rywalizować niż współpracować znajdą tutaj aż trzy tryby rozgrywki. Są nimi „Gliniarze kontra Złodzieje”, „Kruchy Sojusz” oraz „Tajniak”. O ile pierwszy jest najbardziej klasycznym, ten drugi zmusi nas do wykonywania drużynowych napadów i „akcji” gangsterskich przy jednoczesnym pozbywaniu się sterowanych przez Sztuczną Inteligencję policjantów. Nic jednak nie stoi tutaj na przeszkodzie, by odwrócić się od swojej drużyny i zacząć starać się zlikwidować jej członków, by zgarnąć cały łup dla siebie. „Tajniak” to z kolei tryb, w którym również bierzemy udział w napadach - jednym z członków drużyny jest jednak właśnie tajniak, który musi w dogodnym momencie udaremnić całą akcję i wyeliminować wszystkie osoby biorące udział w rabunku.

Bardzo ważnym elementem samej rozgrywki jest korzystanie z mechaniki osłon. Autorzy zdecydowali się pozbyć się „przylepiającego się” systemu chowania za osłonami na rzecz takiego, który wykorzystuje wciskanie odpowiednich klawiszy lub przycisków (coś w rodzaju mechaniki Gears of War). Nie ma tutaj również punktów życia - stan zdrowia głównego bohatera sugeruje kamera, która trzęsie się coraz bardziej w miarę jego uszkodzeń ciała.

Kane & Lynch 2: Dog Days to również równie bogaty jak w pierwowzorze arsenał broni, które jesteśmy w stanie wykorzystać w czasie zabawy. Korzystamy tutaj z klasycznych pistoletów, shotgunów oraz karabinów maszynowych. Możemy liczyć na zróżnicowanie i wiele opcji radzenia sobie z nieprzyjaciółmi.

Warstwa technicznaPod względem technicznym gra została wyposażona w trójwymiarową, bogatą w szczegóły oprawę graficzną, która - w połączeniu z udźwiękowieniem - tworzy mroczny klimat całości. Akcję obserwujemy tutaj z punktu widzenia kamerzysty podążającego za głównymi bohaterami, a przynajmniej w taki sposób oddaje to szata graficzna oraz praca kamery, dość chaotyczna i często nieprzewidywalna. Chcąc utrzymać tę kameralną atmosferę autorzy postanowili sprawić, by obraz był stale lekko rozmazany, a przy wszelkich naszych nagłych zwrotach - by kamera za nami podążała, swoim tempem. Daje to uczucie brania udziału w filmie dokumentalnym.
Opis gry napisał # Paweł „bold” Ryszka, ostatnia aktualizacja - 15 maja 2017.

Klasyfikacja PEGI

PEGI PEGI PEGI PEGI

Tryby rozgrywki

1-2 graczy, kooperacja, single player, wspólny ekran
2-12 graczy, kooperacja, multiplayer
Wymagania sprzętowe wersji na PC

Minimalna konfiguracja

 • System operacyjny: Windows XP/Vista/7
 • Procesor: Intel 3.0 GHz / AMD 2.5 GHz
 • Pamięć: 1 GB (XP), 2 GB (Vista)
 • Karta graficzna: Nvidia 7800 / ATI X1800 (Shader Model 3.0, 512 MB VRAM)
Gra

Kane & Lynch 2: Dog Days

 • Platformy: PC360PS3
 • Gatunek: Strzelanka» TPP
 • Producenci: IO Interactive (główny)
 • Wydawcy: Square Enix Cenega
 • Tematy Gangsterska
 • Wsparcie dla: Kompatybilność wsteczna
 • Perspektywa: Trzecioosobowa (TPP)
 • Prezentacja: 3D

Wydania gry

już wydane
# 17 sierpnia 2010 PC360PS3
# 20 sierpnia 2010 PC360PS3