Nintendo - gry, minigry, opisy gier, darmowe gry, solucje do gier, poradniki do gier
Zacznij pisać nazwę gry / firmy w dowolnym języku, a podpowiemy Ci resztę!
  • Nazwa firmy: Nintendo
  • Kraj: jp Japonia
  • Data założenia: 23.09.1889
  • Siedziba: 上鳥羽鉾立町11−1
    Kyoto, Honshu
    Japan
  • Numer telefonu: 1-800-255-3700
  • Strona www: http://www.nintendo.com
Nintendo to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i najdłużej istniejących w branży firm zajmujących się grami wideo. Założona została 23 września 1889 roku przez Fusajirō Yamauchiego, powstała z myślą o produkowaniu... kart hanafuda do japońskiej gry (o dokładnie tej samej nazwie). Całość miała swoją siedzibę w Kioto w Japonii, gdzie wciąż jest ulokowana. Choć na początku rzeczywiście produkowała wspomniane karty, które zresztą zyskały olbrzymią popularność w kraju i w końcu były wytwarzane w sposób masowy.

W 1956 roku jeden z przedstawicieli firmy, Hiroshi Yamauchi udał się do USA, gdzie udało mu się pozyskać licencję na wykorzystywanie postaci stworzonych przez Disney'a jako wizerunków dla nowych kart. Doprowadziło to, w 1963 roku, do zmiany nazwy firmy na Nintendo Playing Card Company Limited i dało firmie potężny zastrzyk gotówki, który pozwolił jej nieco bardziej inwestować. Inwestycje firmy były bardzo zróżnicowane - starała się ona podbić rynek taksówkarski, stworzyła własną sieć telewizyjną, produkowała żywność, a nawet założyła sieć „hoteli miłości” (wiadomego zastosowania). Yamauchi w niedługo potem zatrudnił Gunpei Yokoi oraz Shigeru Miyamoto, razem z którymi postanowił nieco zmienić kierunek, w jakim zaczęło iść studio.

Firma zaczęła eksperymentować na rynku elektroniki i gier wideo. Pierwszym jej większym krokiem w tej branży był zakup praw do dystrybucji konsoli Magnavox Odyssey w Japonii w 1975 roku. Te czasy jednak nie były jednak łatwe dla przemysłu i ciężko było wybić się w tej właśnie dziedzinie. Firma stworzyła jednak w 1978 roku automat do gry, który doskonale się sprawdził. Wprowadziła również na rynek wiele gier, w tym bardzo popularne Radar Scope. W 1981 roku debiutu doczekał się z kolei Donkey Kong, który trafił nie tylko na automaty, ale i konsole (wtedy jeszcze nie) konkurencji, w tym Atari 2600. Okazało się, że całość przynosi ogromny zysk, a Nintendo w 1985 roku wydało swoją pierwszą konsolę - Nintendo Entertainment System (NES). Cztery lata później na rynek trafił pierwszy Gameboy - obie te konsole okazały się genomenalnym sukcesem, który umocnił pozycję firmy nie tylko na terenie Japonii, ale także całego świata.

Wydane gry